Archeologijos objektas "Palangos piliakalnis (šventykla), vadinamas Birutės kalnu" >> "Birutės kalno kapai"

Archeologija


PAVADINIMAS: Birutės kalno kapai

DUOMENŲ TIPAS: visateksčiai duomenys

FIKSACIJOS TIPAS:
Redaguota versija

STILIUS:

TEKSTINIS TURINYS:
Birutės kalne rasti 4 kapai. Kapai 1 ir 2 datuojami 18–19 a., kapas 3 pagal rastus papuošalus datuojamas 17 a. antrąja puse – pabaiga, kapas 4 – suardytas.
Kape 1 rastas lentinis 1,75 m ilgio ir iki 0,45 cm pločio karstas. Mirusysis palaidotas galva į V. Atidengti vyro griaučiai buvo 1,64 m ilgio. Mirusiojo sulenkta dešinė ranka gulėjo ant dubens viršaus. Kairioji buvo uždėta ant dešinės, ji liko ant krūtinės. Stuburas kiek išsirietęs. Palei kaulus prie karsto medienos buvo audinių liekanų, jų nerasta žemiau nuo pusės blauzdų. Matyt, numirėlis buvo apvilktas ilgais marškiniais. Jokių aprangos detalių nebuvo. Po kaukole ir kaklo slanksteliais rasta plaukų liekanų.
Kapas 2 taip pat buvo orientuotas į V. Karsto žymių nerasta, tačiau rasta karsto vinis. Mirusiojo rankos buvo sukryžiuotos ant krūtinės, kojos ištiestos. Kairėje dubens pusėje neblogai išliko grubaus audinio dalis, o dešinėje tarp audinio liekanų rasta žalvarinė saga su ąsele. Nuimant kaulus, po kaklo slanksteliu rastas geležinis kabliukas. Mirusiojo kaukolė buvo vyriškų bruožų, jo amžius – apie 25 m.
Kape 3 rasti labai sunykę griaučiai. Abipus kaukolės rastos surūdijusios vinys ir rusva žemė su medžio puvenomis. Į R nuo kaukolės (per 30 cm) aptikta kiek geriau išlikusios medienos, o giliau ir karsto lentų likučiai su dviem vinimis. Tarp šių lentų, viduryje buvo daugiau organikos – pasirodė gabalėlis audeklo, o po juo – žalvario dirbinėliai, kurie gulėjo ant vilnonio audinio (rūbas buvo išmargintas tamsesniais dryžiais). Ant audinio, krūtinės srityje, gulėjo du žalvariniai žiedeliai, lieto žalvarinio žiedelio fragmentai ir ažūrinio žiedelio, suvyto iš žalvario vielos, liekanos. Tarp šių dirbinių ir kaukolės smėlyje gulėjo dar vienas, geriausiai išlikęs, žalvarinis signetinis žiedas. Sprendžiant iš kaukolės likučių, čia buvo palaidota apie 5–6 m. mergaitė.
Kapas 4 – suardytas (panašu, kad čia buvo ne kapo liekanos, o tik sumestos suardyto kapo liekanos). Rasta perpuvusi mediena ir trys sunykusios geležinės vinys. Kaulų nerasta.

VAIZDO / GARSO DUOMENYS:

PATEIKĖJAS:

FIKSUOTOJAS: Vladas Žulkus

FIKSAVIMO METAI: 1997

FIKSAVIMO VIETA PAGAL ŠALTINĮ: Palanga

FIKSAVIMO APLINKYBĖS:

SKELBTA LEIDINYJE:
Leidinio aprašas, P. 25–28

©: Sukūrimas Vladas Žulkus

©: Išleidimas Klaipėdos universiteto leidykla

PASTABOS:

Spausdinti

Atgal