Archeologijos objektas "Taurapilio pilkapynas (Utenos r.)" >> "Vakarinės Taurapilio pilkapių grupės įkapės"

Archeologija


PAVADINIMAS: Vakarinės Taurapilio pilkapių grupės įkapės

DUOMENŲ TIPAS: visateksčiai duomenys

FIKSACIJOS TIPAS:
Redaguota versija

STILIUS:

TEKSTINIS TURINYS:
Ginklai. Visuose kapuose rasta ginklų. Pilkapyje 1 rastas 45 cm ilgio įmovinis ietigalis su ilga plačia profiliuota plunksna, būdingas 5–6 a.
Aptikta ir kovos kirvių. Pilkapyje 1 prie kario kairės kojos padėtas 23 cm ilgio pentinis siauraašmenis kirvis, kurio šoninės briaunos papuoštos įkartėlėmis. Pilkapyje 6 prie dešinio blauzdikaulio išliko 18 cm ilgio kovos kirvis su atkraštėmis prie skylės kotui ir ornamentuotu korpusu. Kaip ginklai galėjo būti naudojami ir kiti čia rasti kirviai. Be to, prie ginklų skirtinas pilkapyje 1 aptiktas 32 cm ilgio peilis.
Pilkapiuose 1 ir 4 mirusieji palaidoti su skydais, padėtais ant kojų. Pilkapyje 1 rastas 13 cm skersmens geležinis antskydis kūgine viršūne. Pilkapyje 4 rastas labai sunykęs geležinis 14 cm skersmens antskrydis su cilindriniu iškilimu, kūgine viršūne.
Papuošalai. Papuošalų rasta nedaug. Pilkapyje 6 karys buvo palaidotas su plona sidabrine tordiruota antkakle plonėjančiais galais, kurie išploti ir vienas baigiasi kabliuku, o kitas – skylute užkabinti. Antkaklė maždaug 18,5 cm skersmens. Pilkapyje 2 rasti pažaliavę raktikauliai leidžia spėti, kad ir šis mirusysis buvo palaidotas su antkakle.
Pilkapyje 1, 20 cm nuo kairės kojos kelio, duobės š. pakraštyje aptikta sunykusi geležinė lankinė 8,2 cm ilgio segė. Neaišku, kas šioje vietoje galėjo būti ja susegta.
Pilkapyje 4 rasta pusė storagalės sidabrinės apyrankės, o pilkapyje 1 – ankstyvoji geležinė lankinė ilgakojė segė bei geležinė ovalinė sagtelė. Antra geležinė ovalo formos, kiek įgniaužta sagtelė aptikta pilkapyje 6, taip pat prie mirusiojo šono. Pilkapyje 2 vaiko kape rasta iš siauros neornamentuotos žalvarinės juostelės sulenkta apyrankėlė 3,7 cm skersmens užkeistais galais. Ant krūtinės buvo antra apie 4 cm skersmens apyrankėlė iš tordiruotos žalvarinės vielos. Dar minėtinos 2 žiedinės įvijos iš pilkapių 1 ir 6. Tačiau pilkapiuose 1, 2, 4 ir 7 kai kurie nuo žalvarinių dirbinių pažaliavę rankų ir krūtinės kaulai rodo, kad įvairių papuošalų būta ir daugiau.
Visi papuošalai datuojami 5–6 a.

VAIZDO / GARSO DUOMENYS:

PATEIKĖJAS:

FIKSUOTOJAS: Adolfas Tautavičius

FIKSAVIMO METAI: 1981

FIKSAVIMO VIETA PAGAL ŠALTINĮ:

FIKSAVIMO APLINKYBĖS:

SKELBTA LEIDINYJE:
Leidinio aprašas, P. 32-38

©: Sukūrimas Adolfas Tautavičius

©: Išleidimas Lietuvos istorijos institutas

PASTABOS:

Spausdinti

Atgal