TERMINAI

TERMINAS: DAŽAI

APIBRĖŽIMAS: Gebančios dažyti organinės arba neorganinės medžiagos, sudarytos iš pigmentų, rišamųjų medžiagų, priedų, skiediklių, skirtos paviršių padengimui, siekiant didesnio objektų dekoratyvumo bei atsparumo neigiamiems aplinkos poveikiams.

PLAČIAU APIE TERMINĄ:
Lietuvoje vietiniais gamtiniais dažais dažytų audinių fragmentų randama iš III - IV a. Glazūruotų grindų plytelių aptikta Vilniaus Arkikatedros Bazilikos požemiuose, jos siejamos su taip vadinamu kvadratiniu pastatu (XIII - XIV a.). Tauragnų buvusiųjų bažnyčių vietoje aptikta XVI - XVII a. žalsvos ir baltos spalvos karstų (medžio) dažų fragmentų. Sienoms dažyti būdavo vartojamos kalkės (grynos ir su pigmentinėmis priemaišomis - pelenais, medžio anglimi, ochra), kreida, spalvoti moliai. Dubingių evangelikų reformatų bažnyčios (statyta apie 1620 m.) vietoje aptikti sienų dažai buvo pagaminti iš kreidos, medžio anglies ir baltyminių klijų. Dažai buvo tepami ant balto paruošiamojo kalkių sluoksnio. Nuo seniausių laikų dažus gaminosi patys dailininkai ir amatininkai. XIX a. II pus. Iš V.Europos pradėta įvežti sintetinių organinių dažų bei jų gamybos pusprodukčių, kurie išstūmė natūralius augalinius dažus. XIX a. pab. Lietuvoje buvo nedidelių dažų ir lakų fabrikų. Nuo 1883 m. Kaune buvo pradėti gaminti anilino dažai.

AUKŠTESNI LYGMENYS: ARCHEOLOGIJA | ARCHEOLOGINIAI RADINIAI | ARCHITEKTŪRINIAI RADINIAI | dekoro elementai
ARCHEOLOGIJA | ARCHEOLOGINIAI RADINIAI | ARCHITEKTŪRINIAI RADINIAI

SUSIJĘ TERMINAI:
TINKAS

ATITIKMENYS:
ang. Dye
Art and Architecture Thesaurus. Prieiga per Internetą: < http://www.getty.edu/research/conducting_research/vocabularies/aat/ >.

ang. Dyestuff
Art and Architecture Thesaurus. Prieiga per Internetą: < http://www.getty.edu/research/conducting_research/vocabularies/aat/ >.

ang. Paint
Art and Architecture Thesaurus. Prieiga per Internetą: < http://www.getty.edu/research/conducting_research/vocabularies/aat/ >.

rus. Kраска
Lietuvių - Rusų kalbų žodynas. Vilnius: 1988.

lenk. Farba
KALĖDA, A. Lietuvių-lenkų kalbų žodynas = Słownik litewsko-polski. Vilnius : Mokslas, 1991.

vok. Farben
OWEN, L. Dictionary of Prehistoric Archaeology (English/German). Iš Arcaeologica Venatoria. Tubingen, 1996, Band 14, s.70.

TERMINO ŠALTINIAI:
Dažai. Iš Tarybų Lietuvos enciklopedija. Vilnius: 1985, t.1, p. 401.

Dažai. Iš Technikos enciklopedija. Vilnius: 2000, t.1, p. 375.

Dažai. Iš Lietuvos muziejuose saugomų eksponatų medžiagos [interaktyvus]. [žiūrėta 2004 10 02]. Prieiga per Internetą: .

PAVYZDYS:
Dubingių evangelikų reformatų bažnyčios sienų dažai.

PASTABOS: Terminas dažai yra labai plačios reikšmės, apimantis įvairias archeologinių radinių grupes: tekstilę, architektūrą, keramiką ir kt.

STRAIPSNIO AUTORIUS: Rimvydas Laužikas 2004-11-01 astro@moletai.omnitel.net
8-383-45424; 8-610-97107.

©: Sukūrimas, Rimvydas Laužikas Lietuvos istorijos institutas

Atgal