Archeologijos objektas "Indoeuropiečiai" >> "Indoeuropiečių ūkio modelis pagal J. P. Mallory"

Archeologija


ADRESAS: http://www.aruodai.lt/paieska2/fiksacijos.php?OId=149&FId=324&back=home

PAVADINIMAS: Indoeuropiečių ūkio modelis pagal J. P. Mallory

DUOMENŲ TIPAS: visateksčiai duomenys

FIKSACIJOS TIPAS:
Vertimas

TEKSTINIS TURINYS:
Iki šiol teiginys, kad proto-indoeuropiečių bendruomenės ūkio pagrindas buvo gyvulių auginimas bei iš dalies žemdirbystė yra sunkiai paneigiamas. Didžiąją dalį rekonstruotos indoeuropiečių prokalbės žodyno sudaro žodžiai įvardijantys naminius gyvūnus, o ypač galvijus. Jų auginimą liudija trys rekonstruoti prokalbės žodžiai: karvė, jautis, kastruotas jautukas. Taip pat proto-indoeuropiečių prokalbės žodyne randami terminai įvardijantys antrinius gyvulininkystės produktus (sviestas, sūris, mėsa, kaulų čiulpai). Jungas, plūgas – terminai, kurie taip pat randami rekonstruotame prokalbės žodyne. Jie liudija jaučio kinkymą bei naudojimą įvairiems darbams.
Bendrą šaknį turintys žodžiai, įvardijantys avį, vilną bei audimo procesą randami bent dešimtyje kalbų grupių. Todėl dėl svarbaus šio gyvūno vaidmens indoeuropiečių bendruomenei neabejojama. Problematiškas yra ožkos vaidmens klausimas. Laikomasi nuomonės, kad nors jos ir buvo auginamos, jų reikšmė buvo antraeilė.
Daug dėmesio buvo skirta kiaulės laikymo klausimui. Žinant atsakymą į jį galima būtų daryti daug konkretesnes išvadas apie indoeuropiečių ekonomiką bei aplinką. Kiaulė yra savotiškas stabilumo indikatorius. Tai gyvūnas visiškai netinkantis klajoklių–pastoralistų gyvenimo būdui. Lingvistiškai kiaulė neabejotinai rekonstruojama proto-indoeuropiečių žodyne.
Taip pat lingvistiškai nepaneigiamas teginys, kad proto-indoeuropiečių bendruomenė pažinojo bei buvo prijaukinusi arklį.
Nors indoeuropiečių kalbų žodynuose atitikmenų naminiams gyvūnams lengvai galima rasti, rekonstruotų su žemdirbyste susijusių terminų yra daug mažiau. Tarp jų yra tokių žodžių kaip grūdai, girnos, laukas, veiksmažodis sėti, plūgas, pjautuvas. Taigi, indoeuropiečių bendruomenei žemdirbystė buvo bent iš dalies pažįstama.
Kaip atrodė indoeuropiečių gyvenvietės sunku įsivaizduoti nes su tuo susiję rekonstruoti lingvistiniai duomenys yra labai bendro pobūdžio.

FIKSUOTOJAS: James Mallory

FIKSAVIMO METAI: 1989

SKELBTA LEIDINYJE:
Leidinio aprašas, P. 117–120

©: Vertimas Ugnė Nosova

Spausdinti

Atgal