Archeologijos objektas "Taurapilio pilkapynas (Utenos r.)" >> "Pilkapyje 5 palaidoto mirusiojo visuomeninė padėtis"

Archeologija


ADRESAS: http://www.aruodai.lt/paieska2/fiksacijos.php?OId=339&FId=783&back=home

PAVADINIMAS: Pilkapyje 5 palaidoto mirusiojo visuomeninė padėtis

DUOMENŲ TIPAS: visateksčiai duomenys

FIKSACIJOS TIPAS:
Redaguota versija

TEKSTINIS TURINYS:
Pilkapis 5 datuojamas 5 a. antrąja puse – 6 a. pradžia. Aišku, kad mirusiojo padėtis buvo išskirtinė, nes jam buvo iškasta didesnė duobė, virš jo supiltas kiek didesnis sampilas, apdėtas didelių akmenų vainiku.
Tuo metu Rytų Lietuvoje pagal paprotį į vyro kapą buvo dedamas kirvis, peilis, rečiau 1 ar 2 ietys su įmoviniais ietigaliais, skydas, retkarčiais – pentinai, žirgas, o iš papuošalų – paprastai tik segė ir žiedas. Geriamasis ragas ir pincetas pasitaiko retai. Taurapilio kapas nesiskiria nuo to paties laikotarpio kapų. Jame rasta rytų Lietuvai įprastos formos pentinis siauraašmenis kirvis, peilis, antskrydis, ietigaliai, segė, pincetas, galąstuvas. Todėl ir kapo inventorius, kaip ir laidosena liudija, jog tai vietinio gyventojo kapas.
Šį kapą iš kitų išskiria tik kai kurių daiktų puošnumas (antskrydis pritvirtintas žalvarinėmis vinutėmis, ant kojų uždėti sidabru apkaustytais diržais pentinai, ant piršto užmautas sidabrinis žiedas) ir importinis kalavijas puošniose makštyse su sidabrinėmis paauksuotomis bei geležine granatais puoštomis sagtimis ir savitai apkaustytas ragas. Šis importinių daiktų komplektas, kaip ir kapo vietos parinkimas bei įrengimas, rodo išskirtinę mirusiojo padėtį. Jo kapo inventoriuje vyrauja ginklai, apibūdinantys mirusįjį kaip žymų karį ar vadą.
Ragas ir pincetas, matyt, susiję su apeigomis. Geriamasis ragas gali būti siejamas su priesaika, kuria sutvirtinamas sutartis, taika ir pan. Arba, jeigu tas ragas skirtas trimituoti, tai reiškia, kad karys vadovavo didesniam karių būriui. Vidurio Europoje „kunigaikščių“ kapuose dažnai randamas pincetas ir puošnus geriamasis ragas, o kartais – dar ir žirklės bei šukos.
Turbūt ne atsitiktinumas, kad „kunigaikščių“ kapai baltų gentyse atsiranda tautų kraustymosi laikotarpio pradžioje. Matyt, tada, padaugėjus gyventojų, kovos vertė kaimų bendruomenes jungtis, sudaryti valsčius-žemes (administracinius vienetus), kurių bendriems reikalams tvarkyti, kariams vadovauti, atstovauti tariantis su kitais valsčiais, taip pat bendruomenės narių tarpusavio ginčams spręsti buvo renkamas vadas – „kunigaikštis“. Taurapilio pilkapyje 5, matyt, ir buvo palaidotas vienas tokių vadų.
Neabejotina, kad Taurapilio pilkapyje 5 palaidotą asmenį iš bendruomenės skyrė ne tik jo pareigos, bet ir turtinė padėtis.

FIKSUOTOJAS: Adolfas Tautavičius

FIKSAVIMO METAI: 1981

SKELBTA LEIDINYJE:
Leidinio aprašas, P. 31–32

©: Sukūrimas Adolfas Tautavičius

©: Išleidimas Lietuvos istorijos institutas

Spausdinti

Atgal