Knygadvario objektas "BsTB 8 141-80 Mitologinė sakmė apie vežimą slegiančias dvasias" >> "[Apie vežimą slegiančias dvasias]"

Knygadvaris


ADRESAS: http://www.aruodai.lt/paieska2/fiksacijos.php?OId=3402&FId=5511&back=home

PAVADINIMAS: [Apie vežimą slegiančias dvasias]

ANKSTYVESNĖ FIKSACIJA:
Rankraštinė versija [Apie vežimą slegiančias dvasias]

DUOMENŲ TIPAS: visateksčiai duomenys

FIKSACIJOS TIPAS:
Redaguota versija

STILIUS: Liaudiška kalba

TEKSTINIS TURINYS:
Pasakojo viens kereivis. Sako:
– Kaip aš da namie būdams, sykį pakinkėm arklius in vežimą važuot in girią malkų. Nuvažiavom in girią, prikrovėm vežimą malkų. O kad pradėjom važuot, aš sakau bernui: „Lengvai arkliai veža – da būtume daugiau galėję krautie“. Privažiavom netoli kapinių – susyk arkliai stojo ir nė iš daikto nepaveža. Mūsų šaly tokia mada, kad tik kas pasimėčija, tuo reikia kailinių rankovę išverst ir pažiūrėt per rankovę, tai tankiai pamatai, kas ten yra. Aš tuo išsivertęs pažiūrėjau per rankovę, pamačiau – didelė daugybė dvasių mirusių an vežimo prisikabinę slegia, ir nepaveža arkliai. Po valandai visi prasitraukė. Kaip tik prasitraukė, teip arkliai kaip iš muškietos ėjo. Atvažiavom jau netoli namų – an upės prieš tiltą arkliai ėmė naravuotie, vis suktie atgal. Na, misliu, kas čia daros šiandie? An to tilto bet kas matydavo ką pasimėčijant. Aš vėl per rankovę pažiūrėjau – pamačiau tris vyrus juodus an tilto stovinčius ir iš gerklių liepsna ainanti. Aš, kelissyk persižegnojęs, stovėjau visas persigandęs, mislydams, kas čia toliau bus. Bet ne po ilgam prapuolė tie vyrai – mes, gerai pervažiavę, nuvažiavom namo.

PATEIKĖJAS: Papasakojo kareivis.

FIKSUOTOJAS: Vincas Basanavičius

FIKSAVIMO METAI: 1905

IDENTIFIKUOTA FIKSAVIMO VIETA: Ožkabaliai II, k., Bartninkų sen., Vilkaviškio r. sav., Marijampolės apskr., Lietuvos Respublika

SKELBTA LEIDINYJE:
Leidinio aprašas, P. 141, Nr. 80
J. Basanavičiaus tautosakos biblioteka, t. 8. Ožkabalių pasakos ir sakmės. (Duomenų bazėje skelbiamo teksto šaltinis)

©: Parengimas Kostas Aleksynas Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas

©: Parengimas Leonardas Sauka Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas

Spausdinti

Atgal