Knygadvario objektas "BsTB 12 123-8 Pasakojimas apie gydymą neužkukuotos gyvatės antpilu" >> "Pasakojimas, tekstas redaguotas 2004"

Knygadvaris


ADRESAS: http://www.aruodai.lt/paieska2/fiksacijos.php?OId=5332&FId=8072&back=home

PAVADINIMAS: Pasakojimas, tekstas redaguotas 2004

DUOMENŲ TIPAS: visateksčiai duomenys

FIKSACIJOS TIPAS:
Redaguota versija

TEKSTINIS TURINYS:
Kokius 15 metų atgal nuvažiavau iš Joniškėlio (Panevėžio pav.), kur tuomet gyvenome, į Rekijavos dvarą (Šiaulių pav.). Naktyje pažadino mane, kviesdami nueiti prie vieną dvaro darbininką, kurs, būdams arti myrio, būk meldęs mane jį aplankyti. Radau pajuodavusį žmogų, į krūvą susirietusį, klupsčiai slankiojantį po gryčios viduriu. Jo pavardė buvo Raišys. Visą gyvenimą buvo išgyvenęs netoli Joniškėlio ir vos keli metai, kaip išsikėlęs už devynių mylių į Rekijavą. Jo žmona ir jis pats kiek galėdami aiškino man, būk nuo seno užeidavo jam tokie vidurių skausmai (arielką labai gerdavo), nuo kurių mano tėvas jį visuomet pagydydavo. Dabar čionykšči daktarai jam nieko negelbianti, todėl meldė manęs kaip dukters ano, jį vis pagydančio, jį dar nors šį kartą išgelbėti.
Jo žmona šįkart buvo jam gavusi dagi visą butelį arielkos, užpiltos ant neužkukuotos gyvatės, jis per dieną tą visą butelį išgėręs, o skausmai nė kiek nesumažėję.
Toje pačioje naktyje žmogus pasimirė.

PATEIKĖJAS: Gabrielė Petkevičaitė-Bitė

FIKSUOTOJAS: Gabrielė Petkevičaitė-Bitė

FIKSAVIMO METAI: 1904

IDENTIFIKUOTA FIKSAVIMO VIETA: Puziniškis, k., Smilgių sen., Panevėžio r. sav., Panevėžio apskr., Lietuvos Respublika

FIKSAVIMO APLINKYBĖS: Užrašyta 1904 metų vasario 8 d.

SKELBTA LEIDINYJE:
Leidinio aprašas, P. 123, Nr. 8
Jono Basanavičiaus tautosakos biblioteka, t. 12. Juodoji knyga. Surinko Jonas Basanavičius. Sudarė Kostas Aleksynas. Parengė Kostas Aleksynas, Leonardas Sauka. Įvadą ir paaiškinimus parašė Leonardas Sauka. Vilnius: Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas, 2004. (Duomenų bazėje skelbiamo teksto šaltinis).

SKELBTA LEIDINYJE:
Leidinio aprašas, P. 204, Nr. 51
Г. Петкевич. Матерiалы по народной медицинъ литовцевъ. – Живая старина, Ред. В. И. Ламанский, С. Петербургъ: Императорское русское географическое общество, 1911, вып. 2, стр. 167–218. Publikacijos autografas – LLTI BR F 1-2102.

SKELBTA LEIDINYJE:, P. 339, Nr. 51
Gabrielė Petkevičaitė-Bitė. [Raštai]. 5: Literatūros istorija: Pasaulinės literatūros istorijos vadovėlis. Kritika. Folkloras. Paruošė A. Žirgulys. – V., 1968.

BsTB 12 tomo 442 puslapyje Leonardas Sauka nurodo, kuo „Raštuose“ spausdintas tekstas (kurį G. Petkevičaitė yra užrašiusi pora metų vėliau) skiriasi nuo LLTI BR F 2-434 varianto: „Kokie 20 metų atgal nuvažiavau viešėti į Rekyvos dvarą (keli varstai nuo Šiaulių miesto). Naktį pažadino mane nueiti prie dvaro darbininko, kursai jau beveik merdėdamas meldė manęs pas jį užeiti.
Radau pajuodavusį žmogų, į krūvą susirietusį, klūpčiomis slankiojantį po trobos aslą. To žmogaus pavardė buvo Raišys. Meldė, kad jį gelbėčiau... Mano tėvas gydytojas, kol arčiau gyveno, jį visuomet nuo tų baisių skausmų išgydydavo, o tos vietos gydytojai nieko jam nepagelbsti.
Jo žmona prislinkusi dar išpasakojo, kad buvo šįkart gavusi ir degtinės, užpiltos ant neužkukuotos gyvatės, ir per dieną visą butelį vyrui sugirdžiusi, ir skausmai nei kiek nepamažėję. Tą pačią naktį ligonis pasimirė. (Gabr. Petkevičaitė, 1906. IX. 5)".

SAUGOMA:
LLTI BR (Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto bibliotekos rankraštynas) | F 2-434 („Juodosios knygos”), Nr. 8 (G. Petkevičaitės V pluoštas, III skyrius)
Tai BsTB 12 šaltinis.

SAUGOMA:
LLTI BR (Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto bibliotekos rankraštynas) | F 1-2102 (G. Petkevičaitės „Medžiaga lietuvių liaudies medicinai”), Nr. VIIc 51

©: Parengimas Kostas Aleksynas Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas

©: Parengimas Leonardas Sauka Lietuvių kalbos ir literatūros institutas

Spausdinti

Atgal