Archeologijos objektas "Kernavės pilkapiai" >> "1981 m. archeologinių tyrimų rezultatai"

Archeologija


ADRESAS: http://www.aruodai.lt/paieska2/fiksacijos.php?OId=539&FId=1181&back=home

PAVADINIMAS: 1981 m. archeologinių tyrimų rezultatai

DUOMENŲ TIPAS: visateksčiai duomenys

FIKSACIJOS TIPAS:
Redaguota versija

TEKSTINIS TURINYS:
1981 m. ištirti 2 pilkapiai, esantys šalia vienas kito.
Pilkapio 1 skersmuo 6-7 m, aukštis – 60 cm. Sampilas supiltas iš gelsvo smėlio. Po sampilu buvusiame žemės paviršiuje pastebėtas tamsesnės žemės sluoksnelis su labai smulkiais degėsiais. Pilkapio sampilą supo 50–60 cm pločio ir 20 cm gylio griovys.
Sampilo ŠV pakraštyje, 27–29 cm gylyje nuo paviršiaus, rastas kapas. Nedidelis kiekis sudegintų kauliukų papiltas apie 10 cm skersmens plotelyje. Virš jų padėti neperdegę nedideli trinariai žąslai su apskritomis grandimis galuose. Vidurinis žąslų narelis trumpas, S raidės formos.
Pilkapis 2 buvo už 2 m į Š nuo pirmojo. Šis pilkapis žymiai didesnis – 10 m skersmens, 1 m aukščio. Jis supiltas iš gelsvo smėlio. Jo V papėdėje aptikta degėsių dėmė. Visą pilkapį supo tamsesnės žemės juosta. Pilkapio ŠR ketvirtyje 64 cm gylyje rastas ugnies neliestas geležinis pjautuvas. Jis gulėjo ašmenimis į viršų, įkote į ŠV. Prie jo neaptikta nei degėsių, nei sudegusių kauliukų. Galbūt, pjautuvas yra tik kapo simbolis. Simboliniai pilkapiai yra žinomi ir kituose Rytų Lietuvos pilkapynuose.
Pjautuvas smarkiai sukorodavęs. Jis 22 cm ilgio, siaura ilga įkote ir 2 cm pločio geležte, kuri prie pat viršūnės nežymiai susiaurinta. Pjautuvo lanko aukštis – 7,5 cm. Prie įkotės išlikusios medinio koto žymės.

FIKSUOTOJAS: Pranas Kulikauskas

FIKSAVIMO METAI: 1981

FIKSAVIMO VIETA PAGAL ŠALTINĮ: Kernavė

FIKSAVIMO APLINKYBĖS: Archeologinė tiriamoji ekspedicija

SKELBTA LEIDINYJE:
Leidinio aprašas, P. 70–71

©: Sukūrimas Pranas Kulikauskas

©: Išleidimas Lietuvos istorijos institutas

Spausdinti

Atgal