Archeologijos objektas "Kernavės „Žemutinis miestas“" >> "Gyvenamieji namai"

Archeologija


ADRESAS: http://www.aruodai.lt/paieska2/fiksacijos.php?OId=542&FId=1381&back=home

PAVADINIMAS: Gyvenamieji namai

DUOMENŲ TIPAS: visateksčiai duomenys

FIKSACIJOS TIPAS:
Redaguota versija

TEKSTINIS TURINYS:
Gyvenamieji namai dažniausiai atlikdavo ir dirbtuvių funkciją (ypač žiemos metu). Iki šiol Žemutiniame mieste aptiktos keturių iki 1365 m. egzistavusių ir dviejų po 1365 m. gaisro pastatytų gyvenamųjų namų liekanos. Pastatai buvo vienos ar dviejų patalpų. Pagrindinis gyvenamojo namo atributas – krosnis.
Didžiausias iki šiol ištirtas gyvenamasis namas – pastatas 10 – stovėjo kauladirbio sodyboje iki 1365 m. Pastato ilgis 10, 4 m, plotis – 4,4 m, tad vidinis plotas – 38,4 kv. m. Prie namo laukųjų durų buvo primityvus, stogeliu dengtas prieangis. Name buvo 2 patalpos. Iš lauko buvo patenkama į pirmąją šildomą patalpą, kurioje vyko intensyviausias gyvenimas – buvo gaminami dirbiniai iš kaulo ir rago, ornamentuojama beržo tošis, gaminamas valgis. Daugiausia puodų šukių rasta šalia krosnies, kuri stovėjo beveik priešais duris (taip buvo lengviau išvėdinti patalpą nuo dūmų). Patalpos R kampe netoli krosnies stovėjo medinis kibiras, šalia jo – molinis 200 ml talpos puodelis. Čia pat po lenta rasti gaisro metu sudegusio paršelio griaučiai. Prie krosnies aptikta išbirusių grūdų bei pelenų.
Į dešinę nuo pagrindinio įėjimo buvo durys į antrąją nešildomą patalpą, kurioje radinių kur kas mažiau. Tikriausiai čia buvo gultai, ant kurių bent jau vasarą miegojo namo gyventojai.
Vienos patalpos gyvenamasis namas 12 buvo kvadratinio plano, 6,4x6,4 m dydžio. Vidinis patalpos plotas – 36 kv. m. Šio pastato krosnies pade lentomis buvo suformuota lentynėlė, kurioje rastas sudužęs puodas. Patalpoje prie sienos, beveik tiesiai priešais įėjima, 1 m aukštyje, buvo pritvirtintas apie 3 m ilgio, 0,5 m pločio ir 1 m aukščio suolas. Tokiame 1,7 m pločio gulte patogiai galėjo miegoti du žmonės.
Panašaus dydžio gyvenamajame pastate 15 buvo ne tik gyvenama ir dirbama, bet žiemą laikomi ir gyvulių jaunikliai. Tikriausiai paršeliams skirtas gardelis rastas patalpos kampe. Lentinis gardelis įrengtas žemiau grindų lygio, sutvirtintas kuoliukais. Gardelyje rasta mėšlo, buitinių atliekų, riešutų kevalų sluoksnis.
Kiti Žemutiniame mieste tirti gyvenamieji namai buvo vienos patalpos (4,8x4,8, 4,2x5,8, 8,4x4,5 m dydžio). Visuose pastatuose rasta buities daiktų ir jų nuolaužų, keramikos šukių, gyvulių kaulų. Daugelyje pastatų rasta gamybos atliekų. Tikriausiai amatininkai dirbdavo gyvenamuosiuose pastatuose tik žiemą, kai nešildomose dirbtuvėse buvo šalta arba kai sodyboje stovėjo tik vienas daugiafunkcinis pastatas. Patalpos buvo apšviečiamos balanomis, kurių nuodėgulių gausu visuose gyvenamuosiuose namuose bei sodybų kiemuose.

FIKSUOTOJAS: Manvydas Vitkūnas

FIKSAVIMO METAI: 2005

SKELBTA LEIDINYJE:
Leidinio aprašas, P. 80–81

©: Sudarymas Stanislovas Buchaveckas

©: Sudarymas Jadvyga Barbaravičienė

©: Sudarymas Povilas Krikščiūnas

©: Išleidimas Leidykla „Versmė“

©: Sudarymas Manvydas Vitkūnas Leidykla „Versmė“

Spausdinti

Atgal