Archeologijos objektas "Kernavės „Žemutinis miestas“" >> "Tvartai"

Archeologija


ADRESAS: http://www.aruodai.lt/paieska2/fiksacijos.php?OId=542&FId=1383&back=home

PAVADINIMAS: Tvartai

DUOMENŲ TIPAS: visateksčiai duomenys

FIKSACIJOS TIPAS:
Redaguota versija

TEKSTINIS TURINYS:
Didžiausias tvartas rastas auksakalio sodyboje Žemutiniame miesto 14 a. antrosios pusės sluoksnyje. Pastatas 7 buvo 5,2x2,5 m dydžio, suręstas iš pušinių rąstų. Plona vidinė sienelė skyrė jį į dvi (8 ir 5 kv. m dydžio) patalpas. Iš mėšlo sudėties spėjama, kad mažesniojoje patalpoje buvo laikomi paukščiai, o didesniojoje – galvijai arba kiaulės. Apie 1,5 m nuo pastato buvo didelė ūkinė duobė, į kurią iš tvarto subėgdavo srutos. Smėlyje išliko apie 10 cm pločio latakas.
Spėjamoje kalvio sodyboje Žemutiniame miesto 13–14 a. pirmosios pusės sluoksnyje rastas mažytis tvartelis (pastatas 13), kurio dydis 2x2 m. Jame taip pat nebuvo grindų, tačiau visa patalpa išklota nenužievintais pušiniais rąstais, paklotos kelios lentos. Šalia tvartelio buvo diendaržis, aptvertas vertikalių kuolų tvora. Visas diendaržio plotas prikreiktas šiaudų, vietomis padėta lentų. Visas diendaržio plotas dar nėra ištirtas.
Kartais vietoj tvartų buvo įrengiamos pašiūrės iš vertikalių kuolų ir tarp jų horizontaliai sudėtų lentų. Viena tokia pašiūrė aptikta Žemutiniame mieste kauladirbio sodyboje šalia dirbtuvės (pastato 9). Pašiūrės teritorijoje, užėmusioje apie 6 kv. m, rasta daug gyvulių mėšlo.

FIKSUOTOJAS: Manvydas Vitkūnas

FIKSAVIMO METAI: 2005

SKELBTA LEIDINYJE:
Leidinio aprašas, P. 81–82

©: Sudarymas Stanislovas Buchaveckas

©: Sudarymas Jadvyga Barbaravičienė

©: Sudarymas Povilas Krikščiūnas

©: Išleidimas Leidykla „Versmė“

©: Sukūrimas Manvydas Vitkūnas Leidykla „Versmė“

Spausdinti

Atgal