Archeologijos objektas "Kernavės „Žemutinis miestas“" >> "Pirtis"

Archeologija


ADRESAS: http://www.aruodai.lt/paieska2/fiksacijos.php?OId=542&FId=1384&back=home

PAVADINIMAS: Pirtis

DUOMENŲ TIPAS: visateksčiai duomenys

FIKSACIJOS TIPAS:
Redaguota versija

TEKSTINIS TURINYS:
Pirtis (pastatas 2) rasta Žemutiniame mieste 14 a. antrosios pusės sluoksnyje. Pastatas suręstas iš pušinių rąstų ir užima 4,8x4,82 m plotą. Medinės grindys buvo suklotos iš plačių pušinių lentų. Į kairę nuo įėjimo, kampe, stovėjo 1,6x1,3 m dydžio krosnis, sukrauta iš akmenų be jokio molio skiedinio. Kruopščiai sukrauti įvairaus dydžio akmenys sudarė krosnies skliautą. Iš trijų pusių krosnies konstrukcija sustiprinta papildomomis lentų sienelėmis. Ties pakura vietoje medinių grindų buvo plūkto molio ir akmenų grindinėlis. Šalia krosnies rasta masyvaus vertikalaus stulpo liekanų. Šis rąstas prilaikė atraminę sienelę ir tikriausiai plautus. Vienintelis pirties viduje rastas daiktas – medinis kaušelis su rankena-kabliu, skirtas vandeniui iš kubilo semti.
Pirtis stovėjo atokiau nuo kitų pastatų miesto pakraštyje. Aplink pirtį buvo degėsių ir nuodėgulių sluoksnis, susidaręs valant iš krosnies degimo produktus. Aplink pirtį rasta daugiau nei dešimt beržinių vantų (ilgis – 50 cm), kurių dalis surišta liepos karnomis.
Nuo pirties link Žemutinio miesto V pakraštyje buvusios užpelkėjusios pievos vedė akmenimis grįstas takelis. Tikriausiai ten buvo iškasta kūdra, kurioje maudėsi pirtyje pasikaitinę žmonės. Šalia takelio rasti čia augusių juodalksnių kelmai.

FIKSUOTOJAS: Manvydas Vitkūnas

FIKSAVIMO METAI: 2005

SKELBTA LEIDINYJE:
Leidinio aprašas, P. 82

©: Sudarymas Stanislovas Buchaveckas

©: Sudarymas Jadvyga Barbaravičienė

©: Sudarymas Povilas Krikščiūnas

©: Išleidimas Leidykla „Versmė“

©: Sukūrimas Manvydas Vitkūnas Leidykla „Versmė“

Spausdinti

Atgal