Archeologijos objektas "Kernavės „Žemutinis miestas“" >> "Žmonių mityba"

Archeologija


ADRESAS: http://www.aruodai.lt/paieska2/fiksacijos.php?OId=542&FId=1386&back=home

PAVADINIMAS: Žmonių mityba

DUOMENŲ TIPAS: visateksčiai duomenys

FIKSACIJOS TIPAS:
Redaguota versija

TEKSTINIS TURINYS:
Viduramžiais didžiąją dalį gyvulinės kilmės maisto teikdavo naminiai gyvuliai. Kernaviškiai valgė kiaulieną, stambiųjų ir smulkiųjų raguočių mėsą, tikriausiai ir paukštieną, taip pat šiek tiek laukinių žvėrių mėsos (elnienos, briedienos, šernienos). Sunku pasakyti, ar Kernavės gyventojai valgė bebrų ir lokių mėsą. Žinoma, kad senovės Lietuvoje lokiai medžioti ne tik dėl kailių (meškenų), bet ir dėl taukų bei mėsos. Bebrų mėsa katalikams buvo leidžiama valgyti gavėnios metu. Ypač vertinta uodegos mėsa.
Paršelio griaučiai rasti Žemutiniame mieste kauladirbio sodybos gyvenamajame name. Taip pat buvo valgoma žuvis, kartais nepakankamai termiškai apdorota ar netgi žalia. Tai paliudija atsektas susirgimo difilobotrioze atvejis.
Kernaviškiai vertėsi drevine bitininkyste ir galėjo apsirūpinti medumi. Buvo auginami galvijai ir smulkieji raguočiai, tad žmonės vartojo pieno produktus. Atlikus viename iš Mindaugo Sosto piliakalnyje aptiktų puodų buvusių nuosėdų cheminę analizę, paaiškėjo, kad puode buvo laikoma grietinė arba grietinėlė.
Duonai ir panašiems gaminiams kepti galėjo būti naudojami įvairių javų (rugių, miežių, avižų, grikių) miltai. Augintos ir kanapės. Šių augalų sėklose yra iki 30–35% aliejaus, taigi iš jų galėjo būti gaunami augaliniai riebalai maistui gaminti.
Maistui naudotos ir miško gėrybės. Įvairiose miesto vietose rasta lazdyno riešutų kevalų. Pilies kalne aptikta obuolių sėklų (netolimame Maišiagalos piliakalnyje – vyšnių kauliukų).
Deja, nieko negalime pasakyti apie gėrimų, taip pat ir alkoholinių, gamybą. Maišiagalos piliakalnyje rasti apynių likučiai rodytų, kad Kernavės apylinkėse aptariamu laikotarpiu galėjo būti gaminamas alus. Šis gėrimas Lietuvoje žinomas nuo 11 a.

FIKSUOTOJAS: Manvydas Vitkūnas

FIKSAVIMO METAI: 2005

SKELBTA LEIDINYJE:
Leidinio aprašas, P. 100–101

©: Sudarymas Stanislovas Buchaveckas

©: Sudarymas Jadvyga Barbaravičienė

©: Sudarymas Povilas Krikščiūnas

©: Išleidimas Leidykla „Versmė“

©: Sukūrimas Manvydas Vitkūnas Leidykla „Versmė“

Spausdinti

Atgal