Archeologijos objektas "Kernavės (Kriveikiškio) kapinynas" >> "1998-1999 m. archeologinių tyrimų rezultatai"

Archeologija


ADRESAS: http://www.aruodai.lt/paieska2/fiksacijos.php?OId=546&FId=1207&back=home

PAVADINIMAS: 1998-1999 m. archeologinių tyrimų rezultatai

DUOMENŲ TIPAS: visateksčiai duomenys

FIKSACIJOS TIPAS:
Redaguota versija

TEKSTINIS TURINYS:
1998-1999 m. ištirtas 448 kv. m plotas, rasta 114 griautinių kapų.
Jau iš ankstesni tyrinėjimų buvo žinoma, kad senkapio vietoje 15-17 a. stovėjo sodyba, tačiau tų laikų kultūrinio sluoksnio tirtose perkasose aptikti nepavyko. Matyt, jis buvo suartas vėlesniais laikais. Išliko tik storas, iki 60 cm perartas juodžemio sluoksnis, kuriame aptikta apie 2000 žiestos buitinės keramikos šukių. Be to, rastos 6 ūkinės paskirties duobės, poros židinukų bei molinės aslos fragmentų, taip pat per 20 stulpaviečių.
Iš 114 griautinių kapų 55 iš jų aptikta įkapių. Mirusieji laidoti galvomis į V arba artima kryptimi, nedeginti, aukštielninki, ištiestomis kojomis. Pastebėta, kad kuo arčiau Š senkapio krašto, tuo daugiau mirusiųjų, orientuotų į PV. Rankos arba ištiestos, arba sudėtos dubens, liemens ar krūtinės srityje. Yra ir išimčių – 2 mirusieji palaidoti kniūpsti, vienas – ant šono ir orientuotas galva į R. Mirusiųjų kaulai išlikę blogai, kai kur visiškai sunykę.
Iš viso aptikti 173 radiniai: 149 įkapės ir 24 atsitiktiniai, surinkta per 200 registruotinų 15-17 a. žiestos keramikos fragmentų.
Daugiausia kapuose buvo papuošalų, taip pat aprangos detalių bei buities reikmenų. Rastas tik 1 ginklas – 49 cm ilgio vienašmenis kovos peilis (kape 160). Gausiausia įkapių grupė – papuošalai. Rasta 13 apgalvių. Tai sidabrinės, paauksuotos, žalvarinės alavuotos arba žalvarinės plokštelės, puošusios mirusiosios kaktą. Plokštelės – keturkampės arba penkiakampės, apsiūtos smulkų karoliukų eilutėmis, siūlais pritvirtintos prie šilkinio, lininio arba medvilninio audinio juostelės. Plokštelės puoštos reljefiniu ornamentu, dažniausiai aptinkamas „palmetės“ motyvas, taip pat rasta plokštelių su svastikomis, įstrižais kryžiais, „lelijomis“, šiaip stilizuotais augaliniais ornamentais. 2 apgalvių plokštelės inkrustuotos spalvotais stikliukais. 12 kapų aptikti įvairių dydžių antsmilkiniai, skirtini žiedelinių tipui. Poroje kapų buvo trikaroliai antsmilkiniai, būdingi to meto miesto kultūrai. Tik kape 150 pasitaikė klaustuko formos auskaras. 6 moterų kapuose buvo įvairiai sukomponuotų kaklo vėrinių. Kape 142 vėrinį sudarė tik stiklo karoliukai, 178 – žalvariniai žvangučiai ir kryželis, 180 – 3 gintariniai bei 1 kaulinis karoliai, 3 žalvarinės sagutės bei sidabrinis paauksuotas kryželis su Dievo tėvo Šventintojo atvaizdu. Kapo 182 vėrinį sudarė 6 rombiniai kabučiai ir stikliniai bei stiklo emalio spalvoti karoliai. Kapo 191 vėrinyje buvo labai daug įvairiausio skersmens stiklo karolių, žvangučių, žalvarinių įvijėlių bei ažūrinis kryžius. Kapo 232 vėrinį sudarė stiklo karoliukai, pora rombinių kabučių bei kryželis. Kape 175 aptiktas prabangaus sidabrinio vėrinio fragmentas iš stilizuotos lelijos formos kabučio bei 2 apvalaus ir apilgo tuščiavidurių karolių. Be to, kapuose 190 ir 219 rasta pavienių žalvarinių kryželių. 2 kapuose buvo pavienių karolių. Vis dėl to gausiausia įkapių grupė – žiedai. 29 kapuose rasti 49 žiedai. 23 yra su pinta priekine dalimi, kai kurie iš jų sidabriniai, 13 – vadinamieji paplatinta priekine dalimi, be to pasitaikė žiedų pusapvalio skersinio pjūvio lankeliu, paprastų juostinių, netradicinių – trikampio skersinio pjūvio lankeliu, imituojančių tordiravimą, pagamintų iš tordiruotos juostelės, apskrito skersinio pjūvio lankeliais. Puošniausi 3 sidabriniai žiedai, inkrustuoti stiklo akutėmis bei 1 su masyvia tuščiaviduriai keturkampe galvute, ant kurios pavaizduota iškili svastika. Apyrankių rasta palyginti nedaug. Kape 191 – 2 plačios juostinės ir 1 kape 203 – apskrito skersinio pjūvio, suplotais galais. Aprangos detalėms skirtinos kapuose rastos grandys, sagtys bei sagos. Kaip buityje naudoti įrankiai traktuotini 5 kapuose rastieji peiliukai. Visi jie įtveriamieji, tiesiomis nugarėlėmis. Praktinę reikšmę turėjo ir kape 160 buvęs odinis kapšelis-piniginė. 4 moterų kapuose kaip pridėtinė įkapė rasti 8 žalvariniai raktai.
2 kapuose aptiktos 3 monetos. Viena jų labai sunykusi, neaiškaus nominalo. Tačiau kape 156 monetos išliko neblogai. Vienoje jų pavaizduotas raitelis su ietimi, jojantis heraldiškai į dešinę, karoliukų apvade. Kitoje monetos pusėje – dvigubas kryžius skyde, karoliukų apvade. Virš skydo – tarsi karūna. Kitoje monetoje matomas raitelis su iškeltu kalaviju, jojantis heraldiškai į dešinę, karoliukų apvade. Kitoje pusėje – dvigubas kryžius skyde, karoliukų apvade.
Daugelis senkapiuose aptiktų atsitiktinių radinių, matyt, yra iš suardytų kapų: pasaginė segė, 2 trikaroliai antsmilkiniai, pora žiedelių paplatinta priekine dalimi, pusmėnulio formos kabutis, žalvarinės juostinės apyrankės fragmentas ir kt. Tačiau dalis jų, pavyzdžiui, geležinės vinys yra jau kaimo laikotarpio.

FIKSUOTOJAS: Gintautas Vėlius

FIKSAVIMO METAI: 1998-1999

IDENTIFIKUOTA FIKSAVIMO VIETA: Kriveikiškis, k., Kernavės sen., Širvintų r. sav., Vilniaus apskr., Lietuvos Respublika

FIKSAVIMO VIETA PAGAL ŠALTINĮ: Kriveikiškio k. (Širvintų raj.)

FIKSAVIMO APLINKYBĖS: Archeologinė tiriamoji ekspedicija

SKELBTA LEIDINYJE:
Leidinio aprašas, P. 332-335

©: Sukūrimas Gintautas Vėlius

©: Išleidimas Lietuvos istorijos institutas

Spausdinti

Atgal