Archeologijos objektas "Kernavės „Viršutinis miestas“" >> "2000 m. archeologinių tyrimų rezultatai"

Archeologija


ADRESAS: http://www.aruodai.lt/paieska2/fiksacijos.php?OId=547&FId=1208&back=home&back=home

PAVADINIMAS: 2000 m. archeologinių tyrimų rezultatai

DUOMENŲ TIPAS: visateksčiai duomenys

FIKSACIJOS TIPAS:
Redaguota versija

TEKSTINIS TURINYS:
2000 m. ištirtas 100 kv. m plotas, kurio V siena ribojasi su 1998 m. tirto ploto R riba. Ploto P pusėje atsidengė kiemo tęsinys, ištirtas 17,11 kv. m kiemo plotas. Kiemas buvo apjuostas beržinių ir pušinių kuoliukų tvora. Kultūrinio sluoksnio storis – daugiau kaip 0,5 m. Jis padengtas skiedromis, šakelėmis, medžio žievėmis, ir visa tai persimaišę su gyvulių mėšlu. Sluoksnyje gausu gyvulių kaulų, tarp kurių dominuoja naminiai gyvuliai. Žiestos keramikos šukių šioje kiemo dalyje mažiau negu anksčiau tirtuose plotuose. Nesurastas nei vienas sveikas puodas. Puodų fragmentų kakleliai ryškiai ar nežymiai atlenkti, šukės ornamentuotos bangelėmis, horizontaliomis linijomis. Molio masė – pilkos, tamsiai pilkos spalvos.
Rasta 140 vnt. radinių. Tarp jų nemaža dalis metalinių dirbinių ir jų fragmentų. Tai darbo įrankiai, papuošalai, vienas lietuviško ilgojo gabalėlis, keletas kaulinių dirbinių fragmentų. Gerai išliko odos, tošies dirbiniai ir jų fragmentai, nebloga karninių virvių fragmentų būklė. Šiek tiek blogiau išlikę tošinių indų dugneliai. Rasta apnykusi verpstė, už kiemo ribų rastas masyvus liepos žievės kibiras spygliuočių medžių dugnu.
Kiemo susiaurėjime atsidengė keturkampis šulinys vertikalių lentų sienelėmis. Šulinio gylis – 1,74 m, dėl žemių spaudimo jis buvo įgavęs netaisyklingo rombo formą. Šulinio vidus užpildytas sąnašinėmis žemėmis, tarp kurių buvo nemažas kalkakmenis, žiesto puodo šukių (viršuje ornamentuoto įstrižai įspaustais taškeliais, apačioje – bangelių ornamentu), tošinio indo likučiai ir jo dugno fragmentėlis (šonai su dugnu susiūti karna). Šulinio dugne buvo keletas stambesnių gyvulių kaulų. Šulinio PV pusėje buvo medinis priėjimas prie jo iš trijų stambių lentų sluoksnių, perklotų vienas ant kito.
Tirtas objektas datuojamas 13-14 a.

FIKSUOTOJAS: Dalia Vaičiūnienė

FIKSAVIMO METAI: 2000

FIKSAVIMO VIETA PAGAL ŠALTINĮ: Kernavė (Širvintų raj.)

FIKSAVIMO APLINKYBĖS: Archeologinė tiriamoji ekspedicija

SKELBTA LEIDINYJE:
Leidinio aprašas, P. 40-41

©: Sukūrimas Dalia Vaičiūnienė

©: Išleidimas Lietuvos istorijos institutas

Spausdinti

Atgal