Archeologijos objektas "Šeimyniškėlių kapinynas (Anykščių r.)" >> "Šeimyniškėlių kapinyno kapų įkapės"

Archeologija


ADRESAS: http://www.aruodai.lt/paieska2/fiksacijos.php?OId=567&FId=1526&back=home

PAVADINIMAS: Šeimyniškėlių kapinyno kapų įkapės

DUOMENŲ TIPAS: visateksčiai duomenys

FIKSACIJOS TIPAS:
Redaguota versija

TEKSTINIS TURINYS:
Apie ginklus duomenų labai mažai. Kape Nr. 35 šalia kojų rastas „kardas“ (greičiausiai, kalavijas), ant krūtinės – kirvis (tai greičiausiai darbo įrankis). Anykščių muziejuje saugomas geležinis įmovinis trikampe plunksna 25,3 cm ilgio ietigalis, datuojamas 14 a. pabaiga.
Daugiausia senkapyje rasta peilių. Jų geležčių ilgis – 2,5-9,4 cm. Sprendžiant pagal kelis išlikusius kriaunų fragmentus, dauguma peilių buvo kriauniniai.
Taip pat aptikta akmeninių galąstuvų. Tai gana plačiai paplitusi Lietuvos viduramžių senkapių įkapė. Jie aptinkami jau 13-14 a. kapų inventoriuje ir buvo naudoti iki 16 a. vidurio. Šie galąstuvai nešioti pririšti virvute prie diržo. Daugiausia jie buvo paplitę Rytų Lietuvoje.
Nuo geležinio daikto parudavęs keturkampio titnago gabalėlis yra iš kapo Nr. 26.
Atsitiktinis dirbinys yra žalvarinis siuvėjo antpirštis, datuojamas 16 a. Jis 1,9 cm aukščio ir 1,7 cm skersmens, padarytas iš 1 mm storio skardos su 4 duobučių eilėmis šonuose bei tiek pat viršuje įmuštų duobučių.
Kape Nr. 2 galvos srityje buvo rastos, atrodo, žalvariu kaustytos medinės šukos. Jos neišliko, tad jų forma lieka neaiški.
Puodų šukės aptiktos dviejuose vaikų kapuose. Jos datuojamos 16 a.
2 auskarų žiedeliai rasti atsitiktinai. Pirmasis, atrodo, buvo kiek deformuota auskaro kilpiniu galu dalis. Ją reiktų datuoti 15 a. pirma puse. Antras auskaras – žiedinių auskarų atmaina, datuojama 15 a. – 15 a. pirma puse.
Iš Šeimyniškėlių senkapio kilęs atsitiktinai rastas karolių vėrinys, susidedantis iš 9 žalvarinių žvangučių, 1 žalvarinės įvijos bei 29 stiklinių karoliukų.
Rasta tik viena segė. Ji apskrita, skardinė, 3,6 cm skersmens su 1,1 cm skersmens skylute viduryje. Segės pakraštys puoštas įmuštų taškučių eile, centrinis iškilimas – lenkta linija – tarsi stilizuoti augaliniu ornamentu. Mažesnio skersmens skardinės segės pasitaiko rečiau, yra ankstyvesnės, naudotos jau ir 14 a.
Įvairūs yra rasti žalvariniai kabučiai, raktai, kryželiai, žvangučiai, 1 pakabutis (iš žalvario lietas žirgelis) ir 1 kaustytas lokio nagas.
Originalus atsitiktinis dirbinys yra iš 1 mm storio vielų pinta juostelė. Analogų šiam dirbiniui nėra. Kadangi abu išlikę fragmentai tiesūs, juostelės negalima laikyti pintos antkaklės ar apyrankės dalimi. Matyt, ji buvo nešiojama kaip savotiškas kabutis vietoj austos juostelės.
Žiedai išliko ne visi. Pagal kapų aprašymus buvo rasti mažiausiai 6 žiedai. Rasti žiedai – signetiniai, lietu dvigubu priešakiu, praplatinta ir profiliuota priekine dalimi.
Vienintelis diržas rastas vyro kape Nr. 12. Jis buvo padarytas iš 1 mm storio 3,2 cm pločio odinės juostelės, kas 2 cm puoštos žalvarinėmis kniedėmis 6 mm skersmens galvutėmis.
Diržo sagtys irgi išliko ne visos. Jos buvo ovalinės, keturkampės.
Vienintelė Šeimyniškėlių piniginė rasta atsitiktinai. Išliko 2 šios odinės piniginės dalys. Oda 4 mm storio, piniginės pakraštyje susiūta ir papildomai sukaustyta žalvariniais kryželio formos apkaustais. Abi piniginės kiek skiriasi, kas rodo, kad buvo gaminami įvairūs jų variantai.
Senkapyje 5 kapuose buvo rasta apie 10 monetų, tačiau nei viena jų neišliko.
Iš smulkių radinėlių dar išliko pora audinio fragmentų. Vienas jų – vilnonis dvinytis, kitas – plono šilko, taip pat dvinytis.
Prie neaiškios paskirties dirbinių skiriami žalvarinių skardelių fragmentai. Tai kažkokių apkalų liekanos.
Paskutinis dirbinys, kurį vargiai galima sieti su senkapiu, yra 1,3 cm ilgio, 1,2 cm skersmens švininė kulka.

FIKSUOTOJAS: Gintautas Zabiela

FIKSAVIMO METAI: 1995

SKELBTA LEIDINYJE:
Leidinio aprašas, P. 386-390

©: Sukūrimas Gintautas Zabiela

©: Išleidimas Lietuvos istorijos institutas

Spausdinti

Atgal