Knygadvario objektas "BsTB 11 459 Liaudies medicina [Kalbos užmušimo (aphasia) priežastys]" >> "Teksto 2002 m. redakcija"

Knygadvaris


ADRESAS: http://www.aruodai.lt/paieska2/fiksacijos.php?OId=6513&FId=9319&back=home

PAVADINIMAS: Teksto 2002 m. redakcija

DUOMENŲ TIPAS: visateksčiai duomenys

FIKSACIJOS TIPAS:
Redaguota versija

TEKSTINIS TURINYS:
Užmušimas kalbos R. – Aphasia. „Atsiranda šita liga, kada viršų galvos didiai indaužo į žemę, jei ypačiai maumonin galvoviršyje įmuša: tą maumonį kad stipriai užgauna, tai kalbą savo užmuša. Taip nuo 7–10 metų jaunas vaikas, kursai iš aukštos lovos, per miegą besivoliodamas, iš netyčių išpuola ant žemės stačiai ant galvos, norins dar valandą sušunk, ale ant rytojaus ir tuojaus pasiliekti pusnebyliu, o jei jis užaugs į vyrus, neprašnekės aiškiai, bet mikčiodamas kalbės, ir nieks jo nepataisys ir neišgydys.“

FIKSUOTOJAS: Mečislovas Davainis-Silvestraitis

FIKSAVIMO AMŽIUS: 19

IDENTIFIKUOTA FIKSAVIMO VIETA: Raseiniai, ist. apskr., , , , Lietuvos Respublika

FIKSAVIMO VIETA PAGAL ŠALTINĮ: Raseinių aps.

FIKSAVIMO APLINKYBĖS: J. Basanavičiaus komentaras: „Dar 1885 m. p. D[avainis-]Silvestraitis buvo man prisiuntęs „Surinkimą visokių ligų, nuo žmonių girdėtų, iš Raseinių parapijos, nuo Kalnujų apygardos“. Šitas „surinkimas“, apimantis iš dalies platokai aprašytas 159 ligas, iš dalies tik ypatingais vardais užvadytus įvairius patologiškus ligų simptomus, yra tuomi svarbus, kad jame tankiai atsispindi pažvalgos lietuvių etiologiškame inžvilgyje".

SKELBTA LEIDINYJE:
Leidinio aprašas, P. 459
Jono Basanavičiaus tautosakos biblioteka, t. 11. Įvairi tautosaka iš rinkinių. Surinko Jonas Basanavičius. Sudarė Kostas Aleksynas. Parengė Kostas Aleksynas, Leonardas Sauka. Įvadą ir paaiškinimus parašė Leonardas Sauka. Vilnius: Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas, 2002. (Duomenų bazėje skelbiamo teksto šaltinis).

SKELBTA LEIDINYJE:, P. 30
Medega musu tautiszkai vaistinykystai. Parupino Dr. J. Basanaciczius. Atspaudas isz. „Dirvos", Shenandoah (Pa.) : [V. Šlekio sp.], 1898.

©: Parengimas Kostas Aleksynas Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas

©: Parengimas Leonardas Sauka Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas

Spausdinti

Atgal