Knygadvarios objektas
Knygadvaris


PAVADINIMAS: Pasaka AT 402 [Rupūžė - nuotaka]

PRIKLAUSO DUOMENŲ RINKINIUI: Jono Basanavičiaus tautosakos biblioteka: 7 tomas

ANOTACIJA: Ponas turėjo tris sūnus: du išmintingus, o trečią - kvailą. Tėvas pasakė, kad namai teks tam sūnui, kuris, atitarnavęs metus, parneš daugiau pinigų. Visi broliai išėjo vienu keliu. Priėjo kryžkelę: dviem broliams buvo keliai, o kvailiui - nebuvo. Kvailys pamatė senuką, kuris liepė nueiti ant kalno, pakrapštyti žemę. Kai ras skylę, įlįsti ir ten ras dvarą bei rupūžę. Kvailys taip ir padarė. Rupūžė paprašė jį likti pas ją tarnauti. Prabėgus metams Jonas parnešė daugiausia pinigų. Tėvas vėl pasakė, kad jo namuose liks gyventi tas, kuris parves gražiausia mergą. Broliai išėjo savo keliais, o kvailys pas rupūžę. Ši pasakė, kad jis paimtų pinigų, eitų į girią, nupirktų visas, kiek ras malkas. Tada jas sukrautų, uždegtų ir įmestų ją į ugnį. Jis taip ir padarė. Rupūžė buvo ugnyje tol, kol pavirto į tokią gražią paną. Iškilo ir jos dvaras. Tėvas norėjo sūnui savo turtą palikti, tačiau jis su mergina grįžo į dvarą ir ten apsivedė.

TURINYS:
[Rupūžė - nuotaka] Visatekstė

VAIZDO/GARSO DUOMENYS:

SUKŪRIMO APLINKYBĖS:

OBJEKTAS SAUGOMAS:

MOKSLINĖ KLASIFIKACIJA: FOLKLORISTIKA | TAUTOSAKA | SAKYTINĖ TAUTOSAKA | PASAKOJAMOJI TAUTOSAKA | PASAKOS | STEBUKLINĖS PASAKOS

TIPOLOGIJA:    PASAKA: AT 402, Varlė (pelė) nuotaka, [109; 7]

MOKSLINIS KOMENTARAS Ši pasaka žinoma daugeliui tautų. Iš latvių užrašyta 125 variantai, iš suomių – 103, Suomijos švedų – 10, estų – 16, prancūzų – 31, airių – 38, švedų – 41, danų – 55, vokiečių – 96, italų – 40, čekų – 12, slovėnų – 13, lenkų – 16, rusų –33, ukrainiečių – 15. Be to, mažiau negu po 10 variantų užrašyta iš baltarusių, serbų ir kroatų, graikų, turkų, rumunų, ispanų, katalonų, lyvių ir kt. Iš lietuvių užrašyta 97 variantai.

PASTABOS:

SUSIJĘ OBJEKTAI ARUODUOSE:
Pasaka [Varlė žmona] AT 402
BsTB 8 128-62 Pasaka AT 402 [Apie pono sūnų ir varlę]
BsTB 8 143-84 Pasaka AT 402 [Apie karaliaus tris sūnus ir varlę]

INTERNETO NUORODOS:
http://www.maerchenlexikon.de/at-lexikon/at402.htm

Spausdinti

Atgal