Knygadvarios objektas
Knygadvaris


PAVADINIMAS: Pasaka AT 40*+*302 [Paukštė – pati]

PRIKLAUSO DUOMENŲ RINKINIUI: Jono Basanavičiaus tautosakos biblioteka: 7 tomas

ANOTACIJA: Kartą karalius medžiojo girioje, pamatė paukštę. Jau norėjo ją šauti, bet paukštė pasakė, kad to nedarytų - ji bus jo pati. Paukštė pavirto pana, jie susituokė. Po metų ar dviejų ta pana pavirto į paukštę ir išlėkdama pasakė, kad jos ieškotų mieste, vadinamam Krėjapilė. Karaliui be žmonos buvo nuobodu. Jis paliko karalystę ir išėjo jos ieškoti. Ėjo per girią. Rado lizdą ir grifo vaikus. Pamatė, kad parskrenda grifas. Nusivilko drabužį ir pradėjo klostyti vaikus. Už tai, kad žmogus pasigerino grifui, šis paklausė, ko jis norėtų. Karalius paprašė jį nunešti į Krėjapilę. Grifas to miesto nežinojo, bet pasakė, kad gal brolis, gyvenantis pas malūnininką, žino. Malūnininkas žinojo tą miestą - į tą miestą jis pristatė miltus, kuriuos grifas nešdavo. Paukštis vyrą nunešė į miestą, į karaliaus dvarą. Ten viskas buvo juoda, o apie dvarą gulėjo daugybė akmenų. Karalius sutiko savo žmoną, kuri pamokė, ką reikia daryti. Sakė, viename kambaryje yra dvylika galvų ir kardas. Reikia pačią didžiausią galvą perkirsti kardu, iš jos iššoks kiaušinis. Kai vyras paims kiaušinį, pasigirs labai garsus balsas. Vyras, nešdamas tą kiaušinį, turi eiti aplink dvarą ir po lašą laistyti ant tų akmenų. Tada iškils karalystė, pasidarys šviesu. Karalius viską padarė taip, kaip kam sakė. Akmenys virto kareiviais, o dvaras iškilo į paviršių. Karalius antrą kartą vedė tą paną ir valdė abi karalystes.

TURINYS:
[Paukštė - pati] Visatekstė

VAIZDO/GARSO DUOMENYS:

SUKŪRIMO APLINKYBĖS:

OBJEKTAS SAUGOMAS:

MOKSLINĖ KLASIFIKACIJA: FOLKLORISTIKA | TAUTOSAKA | SAKYTINĖ TAUTOSAKA | PASAKOJAMOJI TAUTOSAKA | PASAKOS | STEBUKLINĖS PASAKOS

MOKSLINIS KOMENTARAS Pasakos apie mergaitę gulbę tipas (AT 400*) žinomas tik lietuviams, užrašyta 59 jos variantai. Pasaka „Slibino (velnio) gyvybė kiaušinyje“ (AT 302) labai populiari ir išplitusi. Iš pasakų katalogų žinome, kad daugiau kaip 10 variantų užrašyta: latvių tautosakoje – 143, estų – 26, suomių – 92, švedų – 54, norvegų – 26, danų – 104, airių – 254, prancūzų – 41, vokiečių – 46, italų – 12, vengrų – 20, serbų ir kroatų – 12, lenkų – 11, baltarusių – 16, ukrainiečių – 18, rusų – 68, graikų – 18, turkų – 26, indų – 47, prancūziškai kalbančių Amerikos žemyno gyventojų – 43. Iš lietuvių užrašyta 149 variantai. 132 iš jų jungia ir kitų pasakų siužetus.

PASTABOS:

SUSIJĘ OBJEKTAI ARUODUOSE:

INTERNETO NUORODOS:

Spausdinti

Atgal