Knygadvarios objektas
Knygadvaris


PAVADINIMAS: Pasaka AT 301B [Apie nykštuką]

PRIKLAUSO DUOMENŲ RINKINIUI: Jono Basanavičiaus tautosakos biblioteka: 6 tomas

ANOTACIJA: Seneliai neturėjo vaikų. Kartą senelis nusikirto nykštį ir numetė už pečiaus. Po trijų savaičių senelė rado už pečiaus kūdikį. Kai Nykštukui sukako aštuoniolika metų, jis išėjo į pasaulį. Eidamas Nykštukas sutiko Kalnavertį ir Aržuolrovį. Visi trys apsigyveno girios trobelėje. Kai du išeidavo medžioti, vienas pasilikdavo namuose virti pietų. Tuo metu pas pasilikusįjį ateidavo pustrečios pėdos senukas su ilga barzda. Ir Kalnaverčiui, ir Aržuolroviui jis išpjovė iš nugaros diržus, o kai atėjo pas Nykštuką, jis tą senuką nuvedė prie kelmo ir užkalė jo barzdą į įskeltą kelmą. Nuėję visi trys pažiūrėti, rado kelmą išrautą ir šliūžę iki akmens, po kuriuo buvo skylė. Nykštukas, nusileidęs į tą skylę, rado dvare paną. Ta pana jį pamokė kaip tą senį įveikti. Nykštukas nugalėjo senį, paėmė paną ir nuėjo prie skylės, bet jo draugai iškėlė tik paną, o jį paliko. Užėjo audra. Nykštukas išsaugojo grifo vaikus ir už tai paprašė grifo jį išnešti į kitą pasaulį. Grifas nykštuką išnešė ir jis vedė tą paną.

TURINYS:
[Apie nykštuką] Visatekstė

VAIZDO/GARSO DUOMENYS:

SUKŪRIMO APLINKYBĖS:

OBJEKTAS SAUGOMAS:

MOKSLINĖ KLASIFIKACIJA: FOLKLORISTIKA | TAUTOSAKA | SAKYTINĖ TAUTOSAKA | PASAKOJAMOJI TAUTOSAKA | PASAKOS | STEBUKLINĖS PASAKOS

TIPOLOGIJA:    PASAKA: AT 301 B, Stipruolis ir jo bendrakeleiviai, [208; 32]

MOKSLINIS KOMENTARAS Stebuklų paskos AT 301B versijos „Stipruolis ir jo bendrakeleiviai“ variantas. Iš lietuvių užrašyta 244 variantai.

PASTABOS:

SUSIJĘ OBJEKTAI ARUODUOSE:

INTERNETO NUORODOS:

Spausdinti

Atgal