Knygadvarios objektas
Knygadvaris


PAVADINIMAS: BsTB 8 304-191 Pasaka AT 569 [Apie tris brolius]

PRIKLAUSO DUOMENŲ RINKINIUI: Jono Basanavičiaus tautosakos biblioteka: 8 tomas

ANOTACIJA: Trys broliai prarado turtą. Jie išėjo į pasaulį ieškoti laimės. Broliai priėjo sidabro kalną. Vienas jų prisisėmė sidabro ir grįžo namo, kiti nuėjo toliau. Kai jie priėjo aukso kalną, brolis prisisėmė aukso ir grįžo namo, jauniausias brolis nukeliavo toliau. Girioje vyras po medžiu rado stalą, apdengtą staltiese, maisto. Jis pasiėmė staltiesę. Kai vyras išvyniojo staltiesę, atsirado valgiai. Jis pavaišino sutiktą žmogų maistu. Sutiktasis pasiūlė staltiesę mainyti į kuprinę, iš kurios išlenda kareiviai. Brolis susikeitė, o nuėjęs toliau, liepė kareiviams atimti staltiesę. Kiti sutiktieji už staltiesę vyrui davė švarką (žiponą), kurį apsivilkus ir palingavus galvą, atsiranda kareiviai bei dūdelę (trūbelę), kuria užgrojus, atsiranda aukštos sienos, pilys, miestai ir kt. Nuėjęs toliau, vyras kareiviams iš kuprinės liepė atimti staltiesę. Kai jis grįžo namo, broliai nenorėjo jo pripažinti. Vyras pasikvietė kareivius, kurie sumušė juos. Kai vyras nuėjo pas karalių, pareikalavo, kad atiduotų dukrą. Vyras vedė karalaitę. Kai į moters rankas pateko kuprinė, ji liepė kareiviams išmesti vyrą iš dvaro. Vyras apsivilko švarką ir pasikvietė kareivius su ginklais. Karalaitė paprašė jo atleidimo. Moteris miegančiam vyrui nuvilko švarką ir liepė išmesti jį į gatvę. Vyras pasitelkė dūdelę ir sukvietė kareivius. Jie tol šaudė, kol sugriovė dvarą. Vyras vedė kitą karalaitę.

TURINYS:
[Apie tris brolius] Visatekstė
Rankraštinė versija [Apie tris brolius] Be turinio

VAIZDO/GARSO DUOMENYS:

SUKŪRIMO APLINKYBĖS:

OBJEKTAS SAUGOMAS:

MOKSLINĖ KLASIFIKACIJA: FOLKLORISTIKA | TAUTOSAKA | SAKYTINĖ TAUTOSAKA | PASAKOJAMOJI TAUTOSAKA | PASAKOS | STEBUKLINĖS PASAKOS

TIPOLOGIJA:    PASAKA: AT 569, Krepšys, skrybėlė ir ragas, [17; 15]

MOKSLINIS KOMENTARAS Stebuklų pasaka apie stebuklingus daiktus, AT ir kitų katalogų duomenimis, ji žinoma 17 tautų. Iš lietuvių jos užrašyta 33 variantai. J. Basanavičiaus rinkiniuose skelbta: BsLPY 3 92, 4 169, 186, 220, BsLP 2 VII 32, XIII 9.

PASTABOS:

SUSIJĘ OBJEKTAI ARUODUOSE:

INTERNETO NUORODOS:

Spausdinti

Atgal