Knygadvarios objektas
Knygadvaris


PAVADINIMAS: BsTB 8 338-206 Pasaka AT 531 [Apie kriaučių Vališką ir muzikantą]

PRIKLAUSO DUOMENŲ RINKINIUI: Jono Basanavičiaus tautosakos biblioteka: 8 tomas

ANOTACIJA: Deivoniškių kaime ūkininko Serelio pirtyje gyveno siuvėjas Vališka. Jis buvo muzikantas ir raganius. Vališka turėjo sūnų, kuris panoro eiti į pasaulį. Tėvas davė vaikui aukso obuolį ir išleido. Kai obuolys nukrito ant žemės, virto kumeliu. Jodamas vaikinas rado aukso plunksną. Kumelys perspėjo jį, kad neimtų, bet šis nepaklausė. Jaunuolis prijojo dvarą, kuriame gyveno kunigaikštis, ir pasiprašė tarnauti. Ponas paskyrė jį namų tarnu (lakojum). Vaikinas turėjo valyti pono drabužius. Kad geriau matytų valydamas, jis pasišviesdavo aukso plunksna. Tarnai apskundė vaikiną ponui, pasakė, kad jis žino, kur yra paukštė. Šis liepė jaunuoliui pagauti paukštę ir pagrasino mirtimi. Kumelys pamokė jaunuolį, ką reikia daryti. Vaikinas parnešė ponui paukštę. Tarnai pasakė ponui, kad vaikinas žino, kur yra labai graži merga. Ponas liepė jaunuoliui parvežti mergą, pagrasino mirtimi. Kumelys pasakė vaikinui, kaip elgtis. Kai šis vežė mergą, ji mariose paskandino žiedą. Pana pasakė ponui, kad tarnas turi atvežti žiedą. Ponas vėl pagrasino vaikinui mirtimi. Kumelys pamokė, ką daryti - šis parvežė žiedą. Pana ponui pasakė, kad tekės už jo, jei jaunuoliui nukirs galvą. Kumelys papūtė - vaikinas atgijo ir tapo dar gražesnis. Pana pasiūlė ir ponui nukirsti galvą. Ponas mirė. Vaikinas vedė mergą ir liko gyventi dvare.

TURINYS:
[Apie kriaučių Vališką ir muzikantą] Visatekstė
Rankraštinė versija [Apie kriaučių Vališką ir muzikantą] Be turinio

VAIZDO/GARSO DUOMENYS:

SUKŪRIMO APLINKYBĖS:

OBJEKTAS SAUGOMAS:

MOKSLINĖ KLASIFIKACIJA: FOLKLORISTIKA | TAUTOSAKA | SAKYTINĖ TAUTOSAKA | PASAKOJAMOJI TAUTOSAKA | PASAKOS | STEBUKLINĖS PASAKOS

TIPOLOGIJA:    PASAKA: AT 531, Nepaprastas žirgas (tikras ir netikras karalaitis), [140; 60]

MOKSLINIS KOMENTARAS Stebuklų pasaka apie nepaprastą žirgą yra populiari ir labai paplitusi. Lietuvių tautosakoje užrašyta 200 šio tipo pasakos variantų. Jų skelbta ir J. Basanavičiaus rinkiniuose: BsLPY 1 118, 2 121, 148, 3 121, BsLP 1 IV 28, 2 VII 38.

PASTABOS:

SUSIJĘ OBJEKTAI ARUODUOSE:

INTERNETO NUORODOS:
http://www.maerchenlexikon.de/at-lexikon/at531.htm

Spausdinti

Atgal