Knygadvarios objektas
Knygadvaris


PAVADINIMAS: BsTB 11 373-1 Pasaka AT 330 B, C+(AT 332) Kareivis ir smertis

PRIKLAUSO DUOMENŲ RINKINIUI: Jono Basanavičiaus tautosakos biblioteka: 11 tomas

ANOTACIJA: Kareivis atitarnavęs ėjo namo. Jis sutiko tris ubagus, kuriems atidavė savo duoną. Trečiasis ubagas padovanojo kareiviui kortas, su kuriom visada išlošiąs pinigų, ir maišą, į kurį viską galima sukišti. Kareivis, sėdėdamas karčiamoj, pamatė karaliaus pastatytą namą, kuriame niekas negyveno, nes ten buvo daug velnių. Kareivis ten pabuvo vieną naktį, išlošė iš velnių daug pinigų, o juos pačius sukišo į maišą. Paskui jų pasigailėjo, paleido, tik vieną šlubą velnią pasiliko. Kareivis liko gyvent prie karaliaus, turėjo daug pinigų, vėliau vedė, sulaukė sūnaus. Kartą tas labai susirgo, kad nė vienas daktaras negalėjo išgydyti. Tuomet klausė velnio ir tas pasakė, kaip padėti sūnui. Kareivis paskui pradėjo gydyti visus žmones, bet susirgusio karaliaus negalėjo išgydyti. Karalius sakė tuomet nukirsiąs kareiviui galvą. Tada kareivis susitarė su mirtim ir ji paliko karalių gyvą. Paskui kareivis įkišo mirtį į maišą ir paliko miške. Niekas pasauly nebemirė, bet vėliau žmogus pamatė, kad tai blogai, ir išleido mirtį iš maišo. Pats gyveno ilgai, o paskui numirė.

TURINYS:
2002 redaguota versija (Kereivis ir smertis) Visatekstė

VAIZDO/GARSO DUOMENYS:

SUKŪRIMO APLINKYBĖS:

OBJEKTAS SAUGOMAS:

MOKSLINĖ KLASIFIKACIJA: FOLKLORISTIKA | TAUTOSAKA | SAKYTINĖ TAUTOSAKA | PASAKOJAMOJI TAUTOSAKA | PASAKOS | STEBUKLINĖS PASAKOS

TIPOLOGIJA:    PASAKA: AT 330 B, C, Velniai terboje; išlošiančios kortos, [173; 61]

TIPOLOGIJA:    PASAKA: AT 332, Mirtis kūma, [71; 70]

MOKSLINIS KOMENTARAS Stebuklų pasakos apie nepaprastą krepšį variantas. Šių pasakos versijų užrašyta 234 variantai lietuviškai. Apie versijų paplitimą žr. šio leidimo II tomo 113 paaiškinimą. Skelbiamas tekstas turi motyvų, artimų AT 332 tipui.

PASTABOS:

SUSIJĘ OBJEKTAI ARUODUOSE:

INTERNETO NUORODOS:

Spausdinti

Atgal