Tautosakos objektas
Tautosaka


PAVADINIMAS: Pasaka AT 314A* + 313 + 315 [Apie geležinį vilką]

PRIKLAUSO DUOMENŲ RINKINIUI: Lietuvių rašytojų surinktos pasakos ir sakmės

ANOTACIJA: Geležinis vilkas išpjovė visą svietą, liko tik du karalaičiai. Karalaičiai pasislėpė dvare. Karalienė, kad išsigelbėtų nuo vilko, pasiūlė suėsti jos vyrą. Žvėrys sudraskė vilką.

TURINYS:
1902 originalus Povilo Višinskio rankraštis Be turinio
1981 redaguota versija Visatekstė

VAIZDO/GARSO DUOMENYS:

SUKŪRIMO APLINKYBĖS:

OBJEKTAS SAUGOMAS:

MOKSLINĖ KLASIFIKACIJA: FOLKLORISTIKA | TAUTOSAKA | SAKYTINĖ TAUTOSAKA | PASAKOJAMOJI TAUTOSAKA | PASAKOS | STEBUKLINĖS PASAKOS

TIPOLOGIJA:    PASAKA: AT 314 A*, Jautelis gelbėtojas, [10; 16]

TIPOLOGIJA:    PASAKA: AT 315, Nedora sesuo, [120; 95]

MOKSLINIS KOMENTARAS Tradicinių siužetų junginys. AT 314A* užrašyta 16 variantų įvairiuose rajonuose; iš jų 12 yra junginiuose su AT 315. AT 313 (apie bėgimą, mėtant daiktus, virstančius kliūtimis priešininkui) užrašyti 86 variantai, dažniausiai – junginiai su kitais siužetais; su AT 315 sujungti 7 variantai. AT 315 užrašyti 177 variantai. Dažniausiai priešininkas yra plėšikas, milžinas, velnias. Geležinis vilkas yra 8 variantuose, užrašytuose Rokiškio, Panevėžio, Šiaulių rajonuose. Šiame lietuvių pasakos siužete vaizduojama brolis ir sesuo arba sūnus ir motina. Vyras ir žmona – tik skelbiamame tekste. Tekste herojus paberia šerius – atsiranda miškas, o kituose variantuose miškas atsiranda iš numestų šukų, šepečio. Tekste herojus paberia vinikes – atsiranda ražienos. Kituose lietuviškuos variantuose tokio motyvo nėra. Herojus paberia druską – atsiranda upė, o kituose variantuose upė (jūra) atsiranda iš numesto rankšluosčio, skarelės, paklodės, veidrodžio. Motyvo – liepia neišplauti tos skarelės kerčios, kur buvo druska,– kituose variantuose nerasta. Tekste herojaus žmona, norėdama išsigelbėti, liepia vilkui pjauti vyrą, o paprastai priešininkas sukursto motiną ar seserį nužudyti herojų. Pasikartojantys epizodai – kaip herojus gauna įvairių žvėrių pieno – sutraukti. Praleistas epizodas, kaip herojus gauna triūbelę ir patarimą prašyti, kad priešininkas leistų prieš mirtį uždūduoti. Vilko danties šokimo į žvėrių ausis motyvo kituose pasakos variantuose nėra. Pabaigoje paprastai herojus nubaudžia savo šeimos narį: liepia priverkti statinę ir pan.

PASTABOS:

SUSIJĘ OBJEKTAI ARUODUOSE:

INTERNETO NUORODOS:

Spausdinti

Atgal