Knygadvarios objektas
Knygadvaris


PAVADINIMAS: BsTB 1 24-1 Pasaka AT 875 – Apie kytriąją mergą

PRIKLAUSO DUOMENŲ RINKINIUI: Jono Basanavičiaus tautosakos biblioteka: 1 tomas

ANOTACIJA: Važiavo ponas su vežiku. Kai privažiavo prie vienų namų, ponas pasiuntė vežiką pas audžiančią merginą, kad ši atneštų gerti. Mergina pasakė: „Ūsuotų neturiu, o iš tykaus tekėtą rasi negers“. Ponas atminė mįslę ir liepė merginai ateiti nei nuogai nei apsirengusiai, nei raitai nei pėsčiai nei važiuotai, nei keliu nei taku nei šalia kelio, prie vasaros bei prie žiemos. Jei mergina taip pas jį ateisianti, jis ją vesiąs. Mergina nusirengė nuoga, apsisiautė tinklu, atjojo ant ožio viena vėže ir, įėjusi į pono namus, atsistojo tarp šlajų ir vežimo. Ponas nenorėjo vesti ir davė merginai virtus kiaušinius, liepdamas juos duoti vištai, kad ši viščiukus išperintų. Tada mergina nusiuntė ponui virtų miežių ir liepė pasėti: jei šie dygsią ir augsią, tai ji vištai duosianti viščiukus išperėti. Ponas vedė merginą. Kartą ponas negalėjo išspręsti ginčo, kam priklauso kumeliukas ir nesutariančius žmones nusiuntė pas žmoną. Ponia jiems liepė atsinešti tinklą ir nuvedė žvejoti ant kalno. Kumeliukas atiteko tam, kurio kumelė.

TURINYS:
Teksto 1993 m. redakcija Visatekstė

VAIZDO/GARSO DUOMENYS:

SUKŪRIMO APLINKYBĖS:

OBJEKTAS SAUGOMAS:

MOKSLINĖ KLASIFIKACIJA: FOLKLORISTIKA | TAUTOSAKA | SAKYTINĖ TAUTOSAKA | PASAKOJAMOJI TAUTOSAKA | PASAKOS | NOVELINĖS PASAKOS

TIPOLOGIJA:    PASAKA: AT 875, Gudri valstiečio duktė, [142; 22]

MOKSLINIS KOMENTARAS Labai paplitusi, atskirose tautose gana populiari novelinė pasaka. AT ir kitų katalogų duomenimis, užrašyta variantų: latvių – 86, estų – 5, suomių – 21, švedų ir Suomijos švedų – 46, danų – 32, airių – 454, vokiečių – 51, baltarusių – 14, ukrainiečių – 27, rusų – 32, čekų – 12, graikų – 20, turkų – 26, indų – 28 ir kt. Atskiri pasakos motyvai, k. a. „sunkūs uždaviniai“, užfiksuoti jau pr. m. e. Manoma, kad išplitusi liaudiškoji jos forma susidarė mūsų tūkstantmečio pradžioje. Pasaką tyrinėjo De Vriesas (1928), A. Wesselskis (1929). Šios pasakos lietuvių variantų užrašyta 163. Dauguma jų vientisi, tik pora dešimčių sujungta su kitais pasakų tipais. Skelbiamame tekste pavartotas mįslingas pasakymas „ūsuotų neturiu, o iš tykaus tekėtą rasi negers“ gana retas (plg. AT 876). Dažniau pasitaiko mįslė „kas riebiausias, kas greičiausias, kas meiliausias“ (plg. 138 pasaką). Antroji pasakos dalis striuka. Labiau išplėtotuose variantuose intriga sustiprinta vyro draudimu kištis į jo reikalus. Žmona nepaklauso, išmintingai išsprendžia ginčą ir gudriai išsisuka iš bausmės.

PASTABOS:

SUSIJĘ OBJEKTAI ARUODUOSE:

INTERNETO NUORODOS:
http://www.knygadvaris.lt/?id=43&par=42&lang=lt&Gid=48 Teksto šaltinis
http://www.maerchenlexikon.de/at-lexikon/at875.htm Tarptautinis tipo aprašymas

Spausdinti

Atgal