Knygadvarios objektas
Knygadvaris


PAVADINIMAS: BsTB 1 30-5 Pasaka AT 154 – Apie lapę

PRIKLAUSO DUOMENŲ RINKINIUI: Jono Basanavičiaus tautosakos biblioteka: 1 tomas

ANOTACIJA: Žmogus ėjo per girią ir, pavargęs, atsigulė. Lapė prikėlė ir pasakė, jog ji žmogų nuo vilko išgelbėjusi. Už išgelbėjimą paprašė dviejų vištų. Žmogus pažadėjo vištas atnešti, bet jų vietoje paėmė porą šunyčių. Lapei pribėgus, žmogus šunis paleido ir šie ją sudraskė.

TURINYS:
Teksto 1993 m. redakcija Visatekstė

VAIZDO/GARSO DUOMENYS:

SUKŪRIMO APLINKYBĖS:

OBJEKTAS SAUGOMAS:

MOKSLINĖ KLASIFIKACIJA: FOLKLORISTIKA | TAUTOSAKA | SAKYTINĖ TAUTOSAKA | PASAKOJAMOJI TAUTOSAKA | PASAKOS | PASAKOS APIE GYVŪNUS

TIPOLOGIJA:    PASAKA: AT 154, „Kad tave meška suėstų“, [73; 23]

MOKSLINIS KOMENTARAS Labai paplitusi pasaka apie mešką, norinčią suėsti žmogų, ir lapės patarimus. Pasaka nuo XII a. pateko į žvėrių epą. Ją ir kitas pasakas apie žmogų ir lapę nagrinėjo K. Kronas (1931). AT ir kitų katalogų duomenimis, užrašyta variantų: iš latvių – 41, estų – 30, suomių – 78, švedų ir Suomijos švedų – 8, norvegų – 6, vokiečių – 22, ispanų – 22, rumunų – 4, slovėnų – 5, lenkų – 2, baltarusių – 11, ukrainiečių – 18, rusų – 26, vengrų – 6 ir kt. Iš lietuvių užrašyta 97 variantai. Daugelyje variantų lapė iš tikro gelbsti žmogų nuo meškos ar vilko. Yra variantų (be lapės), kur gana absurdiškai pati meška (vilkas) moko žmogų, kaip jam apsiginti. Kartais iš visos pasakos telikus pabaiga – lapės kalba su savo ausimis, akimis, kojomis ir uodega, aiškinimasis, kas padėjo pabėgti nuo šunų (žr. 49 pasaką). Pasakos pabaiga panaši į AT 155 tipo pabaigą.

PASTABOS:

SUSIJĘ OBJEKTAI ARUODUOSE:

INTERNETO NUORODOS:
http://www.knygadvaris.lt/?id=43&par=42&lang=lt&Gid=54 Teksto šaltinis

Spausdinti

Atgal