Knygadvarios objektas
Knygadvaris


PAVADINIMAS: BsTB 1 32-7 Pasaka AT 510B – Apie karaliaus gražią dukterį

PRIKLAUSO DUOMENŲ RINKINIUI: Jono Basanavičiaus tautosakos biblioteka: 1 tomas

ANOTACIJA: Karalius turėjo labai gražią pačią, kuriai aplink kaktą žvaigždės, ant viršugalvio saulė, o užpakaly mėnuo. Kai ji mirė, karalius kitos tokios nerado, todėl panoro vesti dukterį, kuri buvo tokia pat graži, kaip motina. Duktė pažadėjo tekėti, jei tėvas jai nupirks utėlių mantelį, sidabrinę suknelę, deimanto žiedą ir aukso kurpes. Karalius visus daiktus jai davė, bet duktė pabėgo. Įsėdo į laivą, bet kai nepanoro tekėti už jūrininko, jis ją iš laivo išmetė. Priėjusi prie akmenų pasakė: „Kad čia teip stuba atsivertų“ ir ši atsivėrė. Tada mergina naujojoje stuboje paliko gražiuosius rūbus ir pasisamdė virtuvės darbininke gretimame dvare. Tame dvare raštininku dirbo ir jos brolis. Kai mergina ruošdavosi į bažnyčią, nueidavo prie akmenų ir apsirengdavo savo gražiaisiais rūbais. Kartą ji nespėjo persirengti, todėl ant gražiųjų rūbų apsirengė kasdienius. Kai utinėjo broliui galvą, šis ėmė krapštinėti jos rūbus ir prakrapštė iki utėlių mantelio. Tada nuėmė merginai muturą nuo galvos ir pažino, kad tai jo sesuo. Po to abu iš dvaro išėjo, bet niekas nežino, kur nuėjo.

TURINYS:
Teksto 1993 m. redakcija Visatekstė

VAIZDO/GARSO DUOMENYS:

SUKŪRIMO APLINKYBĖS:

OBJEKTAS SAUGOMAS:

MOKSLINĖ KLASIFIKACIJA: FOLKLORISTIKA | TAUTOSAKA | SAKYTINĖ TAUTOSAKA | PASAKOJAMOJI TAUTOSAKA | PASAKOS | STEBUKLINĖS PASAKOS

TIPOLOGIJA:    PASAKA: AT 510 B, Tėvas nori vesti dukterį, [66; 3]

MOKSLINIS KOMENTARAS Labai paplitusi Pelenės pasakos versija. Pelenės pasakų ciklą tyrinėjo M. Cox (1893), A. B. Rooth (1951) ir kiti. Atskirų kūrinio motyvų, k. a. tėvo noras vesti dukterį, batų matavimas, žinomi tolimoje senovėje. Bet pati pasaka, linkstanti į novelinę, W. Liungmano nuomone, turėjo atsirasti viduramžiais. AT ir kitų katalogų duomenimis, daugiau variantų užrašyta: iš latvių – 153, švedų – 46, prancūzų – 26, vokiečių – 27, vengrų – 12, serbų ir kroatų – 10, čekų – 8, lenkų – 15, baltarusių – 9, ukrainiečių – 12, rusų – 20, graikų – 16, turkų – 35, indų – 11 ir kt. Iš lietuvių užrašyta 82 variantai. Tik 5 variantai kontaminuoti, kiti – vientisi. Brolio pasirodymas vietoj karalaičio nėra būdingas šiam siužetui. Pasaka paprastai baigiasi vedybomis su karalaičiu (ponaičiu).

PASTABOS:

SUSIJĘ OBJEKTAI ARUODUOSE:
BsTB 1 227-100 Pasaka AT 510B – Apė žiurkę, katra už karaliūnaičio tekėjo

INTERNETO NUORODOS:
http://www.knygadvaris.lt/?id=43&par=42&lang=lt&Gid=56 Teksto šaltinis
http://www.maerchenlexikon.de/at-lexikon/at510B.htm Tarptautinis tipo aprašymas

Spausdinti

Atgal