Knygadvarios objektas
Knygadvaris


PAVADINIMAS: BsTB 1 35-9 Pasaka AT 1525E – Apie kytrąjį vaikiną

PRIKLAUSO DUOMENŲ RINKINIUI: Jono Basanavičiaus tautosakos biblioteka: 1 tomas

ANOTACIJA: Gyveno du broliai. Vienas buvo turtingas, bet bevaikis, o kitas buvo vargdienis ir turėjo tris vaikus. Kartą turtingasis nuvažiavo pas brolį, susisodino vaikus į roges ir išsivežė. Bevažiuodami per girią privažiavo storų uosių. Vyresnysis vaikas pasakė, jog iš jų būtų gerų stalų. Dėdė paklausė, ar jis norėtų mokytis dailidės amato ir vaikas atsakė, kad norėtų. Dėdė tai užsirašė į žurnalą. Toliau bevažiuodami privažiavo storų ąžuolų. Antrasis vaikas pasakė, jog iš jų būtų geri ratai. Dėdė užsirašė, jog šis norėtų būti račiumi. Kai privažiavo tankumyną, trečiasis pasakė, jog jame gerai pasislėpti plėšikams. Dėdė išsitraukė žurnalą, užsirašė ir tai. Pirmus du vaikus leido mokytis dailide ir račiumi, o trečiąjį pridavė plėšikams.Vaikinui nepatiko, kad plėšikai žmones užmuša. Pasislėpė krūmuose, o kai atvažiavo vežimas, šovė iš trijų pistoletų. Vežikas pagalvojo, kad puola daug plėšikų ir, palikęs vežimą, su arkliais pabėgo. Vyresnysis plėšikas paprašė gudrumą parodyti turguje pavagiant ožką. Vaikinas atsakė, jog jis tris kartus ožką pavogsiąs ir du kartus parduosiąs. Vienas senukas vedė ožką parduoti, tai vaikinas suderėjo ją pirkti. Jiems begeriant magaryčių, vaikinas ožką pavogė, nusivedęs į rugius išmargino ir vėl nusivedė į turgų. Tam pačiam senukui tą ožką pardavė ir, nuėjus gerti, vėl pavogė. Tada ožką išjuodino ir turguje tam pačiam antrą kartą pardavė. Senukas nusivedė ožką namo, o vaikinas nusekė iš paskos ir ožką išsivedė. Senukas išgirdo ožkos balsą prie balos, nusirengė ir nubrido balso link – vaikinas pavogė jo drabužius. Plėšikai pamatė, jog vaikinas už juos gudresnis. Dėdė davė pinigų ir išleido į pasaulį. Vaikinas užsuko į karčemą, kur gyveno našlė su dukterimi. Duktė pamatė, kad vaikinas turtingas ir panoro už jo ištekėti. Susituokė. Kai vyro nebuvo namie, atėjo du plėšikai, prisistatė broliais ir pavogė meitėlį. Grįžęs vyras juos pasivijo, tamsoje perėmė nešulį ir meitėlį parsinešė namo. Plėšikai persirengė moterimis, pasakė, kad meitėlį į namus įnešią, bet su juo pabėgo. Vyras meitėlį vėl susigrąžino imituodamas, jog muša plėšikus, o kai plėšikai sugrįžo ir bandė lįsti prie mėsos, nukapojo pirštus. Plėšikai jį paliko ramybėje.

TURINYS:
Teksto 1993 m. redakcija Visatekstė

VAIZDO/GARSO DUOMENYS:

SUKŪRIMO APLINKYBĖS:

OBJEKTAS SAUGOMAS:

MOKSLINĖ KLASIFIKACIJA: FOLKLORISTIKA | TAUTOSAKA | SAKYTINĖ TAUTOSAKA | PASAKOJAMOJI TAUTOSAKA | PASAKOS | BUITINĖS PASAKOS

TIPOLOGIJA:    PASAKA: AT 1525 E, Vagis ir jo mokinys, [30; 93]

MOKSLINIS KOMENTARAS AT 1525 – labai paplitusi pasaka apie gudrų vagį. E versija ne tiek populiari kaip A versija, bet Islandijoje ji užfiksuota jau XIII–XIV a. (W. Liungmanas). AT ir kitų katalogų duomenimis, nemaža variantų užrašyta šiose tautose: latvių – 130, estų – 29, suomių – 114, serbų ir kroatų – 20, čekų – 17, ukrainiečių – 15, rusų – 37. Iš 18 tautų užrašyta mažiau negu po 10 variantų. Lietuvių pasakų repertuare užfiksuota 121 jos variantas. Tarp jų tik 27 – vientisi, o kiti – sujungti su kitais tipais, versijomis, 46 variantuose sujungiamos AT 1525E ir 1525D versijos.

PASTABOS:

SUSIJĘ OBJEKTAI ARUODUOSE:

INTERNETO NUORODOS:
http://www.knygadvaris.lt/?id=43&par=42&lang=lt&Gid=59 Teksto šaltinis

Spausdinti

Atgal