Knygadvarios objektas
Knygadvaris


PAVADINIMAS: BsTB 1 176-46 Pasaka AT 221 – Apuokėlia sargybi

PRIKLAUSO DUOMENŲ RINKINIUI: Jono Basanavičiaus tautosakos biblioteka: 1 tomas

ANOTACIJA: Paukštis nykštukėlis dalyvavo lenktynėse, kas aukščiau pakils. Jis aplenkė erelį, todėl visi paukščiai ėmė klausti, kaip taip galėję nutikti? Paukštelis pabūgo ir pasislėpė pelės urvelyje. Paukščiai sargybon pastatė pelėdą, bet šioji užmigo ir nepamatė, kaip nykštukėlis į krūmus paspruko. Nuo tada nykštukėlis vis krūmuose slapstosi, o pelėda, kitų paukščių bijodama, tik naktimis rodosi.

TURINYS:
Teksto 1993 m. redakcija Visatekstė

VAIZDO/GARSO DUOMENYS:

SUKŪRIMO APLINKYBĖS:

OBJEKTAS SAUGOMAS:

MOKSLINĖ KLASIFIKACIJA: FOLKLORISTIKA | TAUTOSAKA | SAKYTINĖ TAUTOSAKA | PASAKOJAMOJI TAUTOSAKA | PASAKOS | PASAKOS APIE GYVŪNUS

TIPOLOGIJA:    PASAKA: AT 221, Paukščių karaliaus rinkimai, [14]

MOKSLINIS KOMENTARAS Pasaka „Paukščiai renka savo karalių“ nėra labai populiari. AT ir kitų katalogų duomenimis, jos variantų užrašyta: iš latvių – 2, švedų ir Suomijos švedų – 8, airių – 39, prancūzų – 10, olandų – 6, flamandų – 14, vokiečių – 42, lenkų – 6, ukrainiečių (A, B versijos) – 18 ir šiek tiek kitų tautų. Aristotelis, Plutarchas mini šį gudrų paukštelį, Aezopo pasakėčioje panaudojamas šis siužetas (W. Liungmanas). Lietuvių užrašyta 15 šios pasakos variantų. Juose įvairuoja galingiausio paukščio vardai: vietoj erelio (6) kartais atsiranda sakalas (4), gandras (2), gervė ir kt. Įvairuoja ir paukščiukas apgavikas: vietoj nykštuko (7) pasitaiko karaliukas (2), kukis, pečlinda, pilksermėgis, zylelė. Keli variantai turi etiologinę išvadą („Nuo to laiko...“), liečiančią pelėdą, apuoką, nykštuką.

PASTABOS:

SUSIJĘ OBJEKTAI ARUODUOSE:

INTERNETO NUORODOS:
http://www.knygadvaris.lt/?id=43&par=42&lang=lt&Gid=215 Teksto šaltinis

Spausdinti

Atgal