Knygadvarios objektas
Knygadvaris


PAVADINIMAS: BsTB 1 197-74 Pasaka AT 510B – Priešaky šviesu, užpakaly tamsu

PRIKLAUSO DUOMENŲ RINKINIUI: Jono Basanavičiaus tautosakos biblioteka: 1 tomas

ANOTACIJA: Mirė gražuolė karalienė ir karalius, kitos tokios nerasdamas, sumanė vesti dukterį. Žindyvė karalaitei patarė tėvo prašyti kailinių iš visų žemės gyvūnų – karalius tokius padovanojo. Tada karalaitė pabėgo ir pasisamdė dirbti tarnaite tolimame dvare. Po darbo mergina girioje dėl savo vargo skųdavosi medžiams, paukščiams, vandenims ir kalnams. Nepažįstama moteris pasisiūlė padėti; kai karalaitė norėsianti linksmintis, galinti ateiti prie medžio, ištarti „Priešaky šviesu, užpakaly tamsu“ – medis prasiversiantis ir mergina ten rasianti gražiausių rūbų, tik grįžti reikią iki vidurnakčio. Kai karalius surengė puotą, karalaitė nuėjo prie medžio, persirengė sidabru tviskančiais rūbais ir puikiausia karieta nuvažiavo į rūmus. Princas, ją pamatęs, su jokia kita nekalbėjo. Antrą kartą surengus puotą, karalaitė atvyko apsirengusi rūbais, kurie tviskėjo kaip saulė, o trečia kartą su rūbais ant kurių, atrodė, žvaigždės išbarstytos. Naktį karalaitė išbėgo iš puotos, bet nespėjo persirengti, todėl paprastus rūbus ant gražiųjų apsivilko. Karalaitis iš liūdesio susirgo ir karalaitė turėjo jį slaugyti. Kai ji siekė jam paduoti knygą nuo lentynos, švystelėjo gražieji rūbai – karalaitis ją pažino ir vedė.

TURINYS:
Teksto 1993 m. redakcija Visatekstė

VAIZDO/GARSO DUOMENYS:

SUKŪRIMO APLINKYBĖS:

OBJEKTAS SAUGOMAS:

MOKSLINĖ KLASIFIKACIJA: FOLKLORISTIKA | TAUTOSAKA | SAKYTINĖ TAUTOSAKA | PASAKOJAMOJI TAUTOSAKA | PASAKOS | STEBUKLINĖS PASAKOS

TIPOLOGIJA:    PASAKA: AT 510 B, Tėvas nori vesti dukterį, [66; 3]

MOKSLINIS KOMENTARAS Labai paplitusi Pelenės pasakos versija. Pelenės pasakų ciklą tyrinėjo M. Cox (1893), A. B. Rooth (1951) ir kiti. Atskirų kūrinio motyvų, k. a. tėvo noras vesti dukterį, batų matavimas, žinomi tolimoje senovėje. Bet pati pasaka, linkstanti į novelinę, W. Liungmano nuomone, turėjo atsirasti viduramžiais. AT ir kitų katalogų duomenimis, daugiau variantų užrašyta: iš latvių – 153, švedų – 46, prancūzų – 26, vokiečių – 27, vengrų – 12, serbų ir kroatų – 10, čekų – 8, lenkų – 15, baltarusių – 9, ukrainiečių – 12, rusų – 20, graikų – 16, turkų – 35, indų – 11 ir kt. Iš lietuvių užrašyta 82 variantai. Tik 5 variantai kontaminuoti, kiti – vientisi. Brolio pasirodymas vietoj karalaičio nėra būdingas šiam siužetui. Pasaka paprastai baigiasi vedybomis su karalaičiu (ponaičiu).

PASTABOS:

SUSIJĘ OBJEKTAI ARUODUOSE:
BsTB 1 227-100 Pasaka AT 510B – Apė žiurkę, katra už karaliūnaičio tekėjo

INTERNETO NUORODOS:
http://www.knygadvaris.lt/?id=43&par=42&lang=lt&Gid=237 Teksto šaltinis
http://www.maerchenlexikon.de/at-lexikon/at510B.htm Tarptautinis tipo aprašymas

Spausdinti

Atgal