Tautosakos objektas
Tautosaka


PAVADINIMAS: Pasaka [Tinginys] AT 475+314A+300

ANOTACIJA: Buvo du broliai. Vienas brolis buvo didelis tinginys. Tinginys išėjo į peklą. Ten tris metus katilą kūreno ir užsidirbo šoblią, strielbą ir dūdelę. Parsisamdė viename dvare gyvulius ganyti. Gyvulius ganė šėtoniškoj pievoj. Ten nugalabijo poną keturiom, aštuoniom ir dvylika galvų. Toje karalystėje karalius turėjo smakui atiduoti savo dukteris. Piemuo išgelbsti karalaites, nukerta smakui galvas. Piemuo gauna puse karalystės ir veda jauniausią karalatę.

TURINYS:
1981 redaguota versija Visatekstė
originalus Juozo Tumo-Vaižganto rankraštis Be turinio

VAIZDO/GARSO DUOMENYS:

SUKŪRIMO APLINKYBĖS:

OBJEKTAS SAUGOMAS:

MOKSLINĖ KLASIFIKACIJA: FOLKLORISTIKA | TAUTOSAKA | SAKYTINĖ TAUTOSAKA | PASAKOJAMOJI TAUTOSAKA | PASAKOS | STEBUKLINĖS PASAKOS

TIPOLOGIJA:    PASAKA: AT 475, Pragaro katilo kurstytojas, [40; 37] AT 475 - Pragaro katilo kurstytojas Paklydęs žmogus šaukiasi velnio, pasižada jam tarnauti; jam liepiama kurstyti pragare ugnį. Vėlių prašomas žmogus silpniau kaitina katilus – gauna patarimą. Už ugnies kurstymą pragare žmogus prašo trijų kaušų putų / vidurinės pūslės / ramtuko. Gauti daiktai virsta avelėmis / musėmis / kunigu. Žmogus parduoda aveles seneliui – gauna pinigų / stebuklingą staltiesę/ piniginę. / Kareivis / vaikinas turi kurstyti ugnį, nežiūrėti į katilus, nesikirpti ir nesiskusti. Vaikinas pažiūri į katilą; seniui sako nežiūrëjęs, bet suolelis / katilas pasako tiesą; vaikinas negauna algos. Po trejų metų senis duoda pinigų, bet kareivis prašo žarijų / pasisemia iš kampo šiukšlių / pasirenka ne pinigus, bet gerą žodį. / Kareivis kursto ugnį, bet neiškenčia nepažiūrëjęs į katilą. Pamatęs savo buvusį karininką, ugnį stipriau pakuria. Velniui prisipažįsta žiūrėjęs į katilą, bet pakūręs; velnias pagiria.

TIPOLOGIJA:    PASAKA: AT 314 A, Piemuo ir trys milžinai, [2; 7] AT 314 A - Piemuo ir trys milžinai Piemuo gano milžinų pievose, imasi su jais ir nugali / nukauna kardu. / Bernas atiduoda savo uždarbį – skepetaitę ir duonos kampelį – seneliui; šis dovanoja dūdelę. Piemenukas groja dūdele, o milžinas tol šoka, kol parpuola; piemuo jį nukauna.

MOKSLINIS KOMENTARAS Tradicinių siužetų junginys. AT 475 žinomi 65 variantai, iš jų 24 jungiami su AT 586, 330A arba 330B, 571, 592. Pradžia apie velnius bendrakeleivius, kurie sakosi nevalgą, kituose AT 475 variantuose nerasta. Analogiška situacija būdinga buitinei pasakai AT 1562A*. AT 314A užrašyti 4 variantai: 2 vakarų, o 2 rytų aukštaičiuose. Skelbiamame tekste šis siužetas nuosekliausias. Visuose variantuose prijungiami pasakų AT 300 arba AT 314 epizodai. AT 300 plg. šio leidinio Nr, 17, 19 ir 101; žr. paaiškinimą Nr. 17. Tekste liūdesio ženklas yra raudonos, žalios, mėlynos gelumbės, o kituose variantuose – juodos gelumbės.

PASTABOS:

SUSIJĘ OBJEKTAI ARUODUOSE:
Pasaka AT 314A [Sidabro, aukso ir deimanto žirgas]
Pasaka AT 475+1415+571 [Visi kartu]
Pasakos AT 475 [Pragaro katilo kurstytojas] ir AT 566 [Trys magiški doleriai ir stebuklingi obuoliai]

INTERNETO NUORODOS:

Spausdinti

Atgal