Knygadvarios objektas
Knygadvaris


PAVADINIMAS: BsTB 3 19-1 Pasaka AT 315 – Apė vieną studentą

PRIKLAUSO DUOMENŲ RINKINIUI: Jono Basanavičiaus tautosakos biblioteka: 3 tomas

ANOTACIJA: Gaspadorius turėjo dukterį ir sūnų, kurį leido į mokslus. Kartą brolis su seserimi išėjo pasivaikščioti į girią ir paklydo. Beeidami sutiko zuikį. Studentas norėjo jį nušauti, bet zuikis prašė pasigailėti. Studentas nešovė ir ėjo visi drauge. Toliau sutiko lapę, vilką, mešką, liūtą ir milžiną. Brolis visų pasigailėjo ir nešovė. Tankumynuose pamatė trobelę, kurioje gyveno bobutė. Brolis su seserimi pasiprašė nakvoti. Bobutė sutikusi, tik perspėjo, kad jos sūnūs yra žmogžudžiai. Grįžę sūnūs klausė, ar nėra svetimo žmogaus, bet bobutė atsakiusi, kad nėra. Naktį studentas nužudė bobutę ir jos sūnus, o pats su seserimi pasiliko ten gyventi. Kartą broliui bemedžiojant sesuo įkišo koją pas žmogžudžius, kurie šiek tiek buvo dar gyvi. Vienas sučiupo už kojos ir liepė atnešti stiklinę gėrimo, kurio atsigėrę ir pasitepę žmogžudžiai atgijo. Sesuo klausiama atsakė, kad juos nužudęs jos brolis. Kai jis grįžo, žmogžudžiai puolė ir norėjo jį nužudyti, bet jis sukvietė žvėris ir tie sudraskė žmogžudžius. Seserį brolis užkasė miške duobėje. Pats iškeliavo į dvarą, pardavė ponui žvėris ir vedė pono dukterį.

TURINYS:
Teksto 1997 m. redakcija Visatekstė

VAIZDO/GARSO DUOMENYS:

SUKŪRIMO APLINKYBĖS:

OBJEKTAS SAUGOMAS:

MOKSLINĖ KLASIFIKACIJA: FOLKLORISTIKA | TAUTOSAKA | SAKYTINĖ TAUTOSAKA | PASAKOJAMOJI TAUTOSAKA | PASAKOS | STEBUKLINĖS PASAKOS

TIPOLOGIJA:    PASAKA: AT 315, Nedora sesuo, [120; 95]

MOKSLINIS KOMENTARAS AT 315 – tai pasaka „Negailestinga sesuo“. AT ir kitų katalogų duomenimis, latvių užrašyta 181 variantas, estų – 20, suomių – 89, airių – 36, prancūzų – 8, rumunų – 7, vengrų – 12, čekų – 10, slovė¬nų – 6, serbų ir kroatų – 5, lenkų – 10, baltarusių – 26, ukrainiečių – 35, rusų – 67, graikų – 48, indų – 8 ir kt. Lietuvių variantų užrašyta 226. Iš jų 85 jungiami su kitais tipais. Skelbiamas tekstas papasakotas netolygiai: iš pradžių išlaikomi stebuklų pasakai būdingi pakartojimai, o pabaiga – visai nustriukinta. Ir šiaip ryškus naujesnių laikų antsluoksnis („gimnazija“, „studentija“, „universitetas“).

PASTABOS:

SUSIJĘ OBJEKTAI ARUODUOSE:

INTERNETO NUORODOS:

Spausdinti

Atgal