Knygadvarios objektas
Knygadvaris


PAVADINIMAS: BsTB 3 61-16 Pasaka AT 313A – Apė tūlą pirklio sūnų ir gulbę

PRIKLAUSO DUOMENŲ RINKINIUI: Jono Basanavičiaus tautosakos biblioteka: 3 tomas

ANOTACIJA: Kartą pirklys plaukė per marias. Beplaukiant žiūri, kad laivą laiko raudonas gaidys, kuris paprašė pirklio, kad atiduotų tai, ko namie nepalikęs. Pirklys nieko nepagalvojęs pažadėjo ir savo krauju parašė du laiškus, iš kurių vieną atidavė gaidžiui, o kitą pasiliko sau. Grįžęs namo rado gimusį sūnų, kurį pavadino Jonu. Užaugęs Jonas atrado tėvo pasirašytą laišką ir, sužinojęs tiesą, išėjo ieškoti to, kam buvo pažadėtas. Prie marių atėjęs prigulė pailsėti. Tuo tarpu atskrido trys gulbės, nusikratė plunksnas ir pavirto merginomis. Jonas paėmė jauniausiosios plunksnas ir paslėpė. Dvi kitos išsimaudžiusios išskrido, o jaunoji pasiliko ieškoti sparnų. Jonas atidavė plunksnas ir papasakojo ko einąs ieškoti. Mergina–gulbė pasisiūlė padėti Jonui. Liepė eiti pas velnius ir patarė, kaip reikia elgtis. Velnias liepė per vieną dieną girioj nukirsti medžius, iškasti kelmus, išarti dirvą, pasėti kviečius, užauginti, nukirsti, iškulti, sumalti ir iškepti pyragą. Jonas išsigando, bet gulbei padedant viską padarė. Paskui velnias liepė per plačią upę pastatyti tiltą, kelią apsodinti medžiais, o pylimo kraštus apsodinti žemuogėmis, o kitą kartą liepė prajodinti seną kumelę. Gulbei padedant Jonas viską padarė. Paskui liepė atspėti, kuri iš gulbių pati jauniausia. Jonas atspėjo, bet velniai suprato, kad jiedu buvo susitarę. Norėjo velniai juos išvirti smaloj ir sieroj, bet Jonas su mergina–gulbe pabėgo. Juos vijosi velnias, bet nepažino, nes bėgliai pasivertė kryžium ir senuku, kitą kartą kviečių lauku, žvirbliu. Galiausiai pats Lipicierius vijosi. Tuomet bėgliai pasivertė į upę, luotą ir žveją. Velnias gėrė gėrė vandenį, bet, kai norėjo praryti luotą su žveju, vanduo išsiliejo atgal. Velnias grįžo į peklą, o Jonas su mergina namo. Paskui juodu susituokė.

TURINYS:
Teksto 1997 m. redakcija Visatekstė

VAIZDO/GARSO DUOMENYS:

SUKŪRIMO APLINKYBĖS:

OBJEKTAS SAUGOMAS:

MOKSLINĖ KLASIFIKACIJA: FOLKLORISTIKA | TAUTOSAKA | SAKYTINĖ TAUTOSAKA | PASAKOJAMOJI TAUTOSAKA | PASAKOS | STEBUKLINĖS PASAKOS

TIPOLOGIJA:    PASAKA: AT 313 A, B, C, Mergaitė padeda pabėgti, [132; 60]

MOKSLINIS KOMENTARAS Pasaka „Stebuklingas bėgimas“ yra labai plačiai paplitusi ir populiari. A ver¬sija užrašyta iš latvių (152 var.), estų (35), suomių (101), lyvių (2), lapių (3), švedų (9), danų (82), ispanų (3), katalonų (4), flamandų (8), vokiečių (67), italų (10), rumunų (26), vengrų (12), čekų (11), slovėnų (10), serbų ir kroatų (26), lenkų (15), rusų (13), ukrainiečių (57), baltarusių (19), graikų (29), turkų (9) ir kt. Iš lietuvių užrašyta 85 variantai. W. Liungmano ir kitų tyrinėtojų manymu, tai viena iš labai senų pasakų. Jos motyvai siekia 2500 m. pr. m. e. laikus, jų aidas išlikęs antikiniuose mituose, pavyzdžiui, Argonautų sakmėje, Phrisos ir Heile mite. Šią pasaką 1933 m. yra tyręs A. Aarne (FFC XCII). Šis kūrinys, kaip ir kitos aukščiau Onos Meškiutės papasakotos pasakos J(9–11), liudija didelį pasakotojos talentą.

PASTABOS:

SUSIJĘ OBJEKTAI ARUODUOSE:

INTERNETO NUORODOS:

Spausdinti

Atgal