Knygadvarios objektas
Knygadvaris


PAVADINIMAS: BsTB 3 73-18 Pasaka AT 613 – Kaip viena žmona stebuklinga vaistytoja tapo

PRIKLAUSO DUOMENŲ RINKINIUI: Jono Basanavičiaus tautosakos biblioteka: 3 tomas

ANOTACIJA: Gyveno diedelis ir bobelė. Jiedu turėjo sūnų. Diedelis mirė, o bobelė apako, tad visa jos viltis buvo sūnus. Kol buvo mažesnis, noriai vedžiojo motiną, bet paskui pradėjo iš jos šaipytis: prie sienos sakydavo, kad griovys, tai motina šokdavo ir atsitrenkdavo arba prie dilgelių sakydavo, kad bala ir reikia pasikelti sijoną. Kartą jis nuvedė motiną į girią ir paliko. Motina laukė laukė ir nesulaukdama jau galvojo, kad mirs. Tuomet vidurnakty atskrido trys paukščiai ir pradėjo kalbėtis, kad šiąnakt bus neregius gydanti rasa. Kitas paukštis pasakė, kad prie kelio esantis akmuo, po kuriuo yra gydantis šaltinis. Trečias pasakojo, kad yra toks medis, kurio šaka pakrapščius ausį kurtieji pradėtų girdėti. Paukščiams nulėkus moteriškė rasa nusiprausė akis ir pradėjo vėl matyti. Tuomet ji pradėjo visus gydyti ir tapo turtinga bei gerbiama.

TURINYS:
Teksto 1997 m. redakcija Visatekstė

VAIZDO/GARSO DUOMENYS:

SUKŪRIMO APLINKYBĖS:

OBJEKTAS SAUGOMAS:

MOKSLINĖ KLASIFIKACIJA: FOLKLORISTIKA | TAUTOSAKA | SAKYTINĖ TAUTOSAKA | PASAKOJAMOJI TAUTOSAKA | PASAKOS | STEBUKLINĖS PASAKOS

TIPOLOGIJA:    PASAKA: AT 613, Du keleiviai, [121; 23]

MOKSLINIS KOMENTARAS Stebuklų pasaka apie du keleivius, arba „Teisybė ir Neteisybė“, AT ir kitų katalogų duomenimis, užrašyta iš: latvių – 133, estų – 22, suomių – 87, švedų ir Suomijos švedų – 21, danų – 37, prancūzų – 30, flamandų – 10, vokiečių – 54, rumunų – 16, vengrų – 13, slovėnų – 14, serbų ir kroatų – 10, lenkų – 25, rusų – 31, ukrainiečių – 33, baltarusių – 15, graikų – 12, turkų – 21, indų – 16. Be to, mažiau negu po 10 variantų dar užrašyta iš keliolikos kraštų. Iš lietuvių užrašyta 151 variantas. Iš jų 126 – vientisi. Šį pasakos siužetą ir jo paplitimą tyrinėjo R. Th. Christiansenas monografijoje „Du keleiviai“ (1916). Seniausias šios pasakos užrašymas yra tarp kinų „Tripitakos“ legendų, išverstų iš sanskrito (710 m.).

PASTABOS:

SUSIJĘ OBJEKTAI ARUODUOSE:

INTERNETO NUORODOS:

Spausdinti

Atgal