Knygadvarios objektas
Knygadvaris


PAVADINIMAS: BsTB 2 62-23 Pasaka AT 1535 – Apie tris brolius, du protingu, o trečią kvailį

PRIKLAUSO DUOMENŲ RINKINIUI: Jono Basanavičiaus tautosakos biblioteka: 2 tomas

ANOTACIJA: Mirdamas neturtingas tėvas trims sūnums, kurių du buvo turtingi, o trečias kvailas, paliko trobą ir kiekvienam po tvartelį su atskiromis durimis. Tėvas liepė šiltą dieną tas duris palikti atviras. Kai taip padarė, pas protingus brolius priėjo daug gyvulių ir jie praturtėjo, o pas kvailį teatėjo ožka. Kvailys padarė spąstus su kartuvėmis ir paspendė ant kelio. Radęs pasikorusią moterį, iš brolių pasiskolino žirgą ir vežimą, negyvėlei įdavė ožkos sūrių ir išvažiavo į miestelį. Privažiavęs tiltą, vežimą skersai kelio paliko, o pats pasislėpė. Ponas negalėjo keliu pravažiuoti ir nekalbančiai moteriškei davė per ausį. Kai toji nukrito, kvailys pribėgo ir poną apkaltino žmogžudyste – ponas už tylėjimą gerai sumokėjo. Grįžęs namo papjovė ožką, nulupo odą ir kitą dieną su mėsa, oda, keliais sūriais ir negyvėle vėl miestan išvažiavo. Prie tilto vežimą vėl skersai kelio paliko, o pats pasislėpė. Kitas ponas, pravažiuoti negalėdamas, vėl šėrė moteriškei į ausį. Kvailys ėmė rėkti, kad tas jo žmoną užmušęs – ponas už tylą ožkos odą pripylė pinigų. Broliams kvailys paaiškino brangiai mėsą pardavęs. Protingieji broliai taip pat papjovė gyvulius ir išvežė parduoti, bet grįžo namo nieko nepešę. Supykę įkišo kvailį į maišą ir išnešė paskandinti, tik pakeliui užsuko į karčemą dėl drąsos. Tuo tarpu kvailys išgirdo žydą poteriaujant ir ėmė rėkti, jog jis nemokantis nei rašyti, nei skaityti, bet jį norintys žydų karaliumi padaryti. Žydas su kvailiu apsikeitė vietomis ir buvo paskandintas, o kvailys su žydo prekėmis grįžo namo. Kvailys broliams pasaaiškino viską iš upės parsivežęs – protingieji broliai šoko į upę ir nuskendo.

TURINYS:
Teksto 1995 m. redakcija Visatekstė

VAIZDO/GARSO DUOMENYS:

SUKŪRIMO APLINKYBĖS:

OBJEKTAS SAUGOMAS:

MOKSLINĖ KLASIFIKACIJA: FOLKLORISTIKA | TAUTOSAKA | SAKYTINĖ TAUTOSAKA | PASAKOJAMOJI TAUTOSAKA | PASAKOS | BUITINĖS PASAKOS

TIPOLOGIJA:    PASAKA: AT 1535, Turtuolis ir vargšas, [303; 182]

MOKSLINIS KOMENTARAS Pasaka apie išdaigininką ir nevykusius pamėgdžiojimus, AT ir kitų katalogų duomenimis, daugelyje Europos tautų yra populiari. Jos variantų užrašyta iš latvių – 164, estų – 57, suomių – 172, Suomijos švedų – 27, švedų – 53, norvegų – 27, airių – 401, prancūzų – 92, olandų – 11, flamandų – 29, vokiečių – 89, vengrų – 12, čekų – 15, slovėnų – 18, serbų ir kroatų – 25, baltarusių – 20, ukrainiečių – 29, rusų – 73 ir dar keliolikos kitų tautų. Toks siužetas, pasak W. Liungmano, Europoje žinomas nuo X–XI a., o rytuose atskiri motyvai sutinkami keliais šimtmečiais seniau. Ją tyrė S. Mülleris (1934) ir kt. Lietuvoje šios pasakos užrašyti 509 variantai!

PASTABOS:

SUSIJĘ OBJEKTAI ARUODUOSE:

INTERNETO NUORODOS:
http://www.knygadvaris.lt/?id=74&par=70&lang=lt&Gid=578 Teksto šaltinis

Spausdinti

Atgal