Knygadvarios objektas
Knygadvaris


PAVADINIMAS: BsTB 3 132-62 Pasaka AT 1640 – Apė tinginio laimę

PRIKLAUSO DUOMENŲ RINKINIUI: Jono Basanavičiaus tautosakos biblioteka: 3 tomas

ANOTACIJA: Vienas kriaučius buvo didelis tinginys. Kartą beieškodamas pavėsio atsigulė ant skruzdėlyno. Skuzdės aplipo, o jis pradėjo jas daužyti. Išdaužęs iš nuobodumo jas suskaičiavo – 500. Paskui nuėjo pas kalvį ir paprašė, kad jam padarytų geležinį medalį, ant kurio parašytų: „Vienu ypu 5000 galvų kerta“. Kriaučius užsikabino tą medalį ir vaikščiojo po miestą. Pasitaikė, kad toji karalystė kariavo su kita. Žmonės pasakė karaliui, kad vaikšto po miestą žmogus su tokiu medaliu. Karalius pasikvietė kriaučių ir liepė jam nugalėti kitos karalystės kariuomenę. Išsigando kriaučius, bet neturėjo kur bedingti. Išsirinko aukštą kumelę ir jojo į priešų šalį. Jojant kumelę išgąsdino kurapkų pulkas ir ji nulėkė prie kryžiaus. Kriaučius apsikabino kryžių, galvojo ant jo išsilaikyti, bet kryžius sutrūko per pusę ir liko kriaučiaus rankose. Priešų kareiviai, pamatę vieną atjojantį su kryžiumi, išsigando ir pasidavė. Tinginys kriaučius gavo karalystę ir karaliaus dukterį.

TURINYS:
Teksto 1997 m. redakcija Visatekstė

VAIZDO/GARSO DUOMENYS:

SUKŪRIMO APLINKYBĖS:

OBJEKTAS SAUGOMAS:

MOKSLINĖ KLASIFIKACIJA: FOLKLORISTIKA | TAUTOSAKA | SAKYTINĖ TAUTOSAKA | PASAKOJAMOJI TAUTOSAKA | PASAKOS | BUITINĖS PASAKOS

TIPOLOGIJA:    PASAKA: AT 1640, Drąsus siuvėjas, [93; 40]

MOKSLINIS KOMENTARAS AT 1640 pasakos apie „galiūną“, kuris vienu kirčiu kelias muses užmušė ir kuriam toliau dėl to laimingai klojosi. Šis pasakos tipas paplitęs daugelyje kraštų, randamas jau kinų „Tripitakoje“. Užfiksuotas: latvių – 87, estų – 13, suomių – 60, švedų – 23, airių – 277, prancūzų – 19, vokiečių – 40, slovėnų – 11, serbų ir kroatų – 23, rusų – 22, ukrainiečių – 9, baltarusių – 5, graikų – 12, turkų – 44, indų – 25 tautosakoje. Po vieną ar kelis variantus užrašyta dar iš keliolikos tautų bei etninių grupių.

PASTABOS:

SUSIJĘ OBJEKTAI ARUODUOSE:

INTERNETO NUORODOS:

Spausdinti

Atgal