Knygadvarios objektas
Knygadvaris


PAVADINIMAS: BsTB 3 133-63 Pasaka AT 1875 – Apė vargus vieno bernelio

PRIKLAUSO DUOMENŲ RINKINIUI: Jono Basanavičiaus tautosakos biblioteka: 3 tomas

ANOTACIJA: Bernelis tarnavo pas gaspadorių. Kartą gaspadorius važiavo į mišką kirsti malkų, o bernelį paliko saugoti arklių. Nesulaukęs šeimininko, bernelis pririšo arklius ir išėjo jo ieškoti. Eidamas pamatė ugnį, o prie jos sėdinčius tris žmogžudžius. Du iš jų norėjo užmušti bernelį, o trečias siūlė pasilikti už draugą. Tuomet jį nusivedė žmogžudžiai pas ūkininką vogti. Įkišo bernelį pro langą ir liepė viską mesti laukan. Gaspadorius išgirdo ir ėjo žiūrėti. Tuomet bernelis išbėgęs įlindo į tuščią avilį. Žmogžudžiai nesulaukę bernelio nuėjo vogti medaus. Pasiėmė sunkiausią avilį – kaip tik tą, kur anas pasislėpė. Kai atidarę rado bernelį, vėl norėjo jį užmušti, bet nutarė įkišti į statinę ir palikti. Bešvintant atbėgęs vilkas užuodė ir pradėjo lįsti vidun. Bernelis paėmė vilką už uodegos. Vilkas pradėjo bėgti, atsitrenkus statinė į medį sutrūko, bernelis nutraukė vilkui uodegą. Supykęs vilkas pasikvietė daug vilkų ir norėjo bernelį papjauti. Tas įsilipo į aukštą pušį. Atbėgę vilkai gulė vienas ant kito, o tas beuodegis pačiam viršuj atsirado. Bernelis trenkė stora šaka ir išsigelbėjo. Paskui sutarė pas vieną skerdžių ganyti žąsis. Ten tekėjo degtinės upelis. Žąsys prigėrė ir pradėjo voliotis. Bernelis jas surišo ir vedėsi. Tos išsipagiriojo ir pradėjo skristi. Kartu pakėlė ir bernelį. Bet paskui virvė nutrūko ir jis nukrito žemyn.

TURINYS:
Teksto 1997 m. redakcija Visatekstė

VAIZDO/GARSO DUOMENYS:

SUKŪRIMO APLINKYBĖS:

OBJEKTAS SAUGOMAS:

MOKSLINĖ KLASIFIKACIJA: FOLKLORISTIKA | TAUTOSAKA | SAKYTINĖ TAUTOSAKA | PASAKOJAMOJI TAUTOSAKA | PASAKOS | MELŲ PASAKOS

TIPOLOGIJA:    PASAKA: AT 1875, Berniuko nuotykiai, [126; 61]

MOKSLINIS KOMENTARAS Pasaka „Berniukas ant vilko uodegos“ („Mano nuotykiai“) – gana paplitęs tipas, seniausias užrašymas – italų novelė (XIV a.). Jo variantų užrašyta iš latvių – 46, estų – 15, suomių – 120, švedų ir Suomijos švedų – 8, olandų – 6, flamandų – 7, vokiečių – 25, prancūzų – 29, vengrų – 6, rusų – 10, ukrainiečių – 11, baltarusių – 5 ir kitų tautų. Lietuvoje užrašyta 165 variantai. Iš jų 114 – vientisi.

PASTABOS:

SUSIJĘ OBJEKTAI ARUODUOSE:

INTERNETO NUORODOS:

Spausdinti

Atgal