Knygadvarios objektas
Knygadvaris


PAVADINIMAS: BsTB 3 149-74 Pasaka AT 675 – Kaip viens kvailys tapo karaliaus žentu

PRIKLAUSO DUOMENŲ RINKINIUI: Jono Basanavičiaus tautosakos biblioteka: 3 tomas

ANOTACIJA: Tėvas kitąsyk turėjo tris sūnus, du išmintingu, o vieną kvailą. Tas kvailasis buvo didelis tinginys, gulėdavo pelenuose. Kartą išvažiavo tėvas su dviem sūnumis malkų, o motina liepia tinginiui parnešti iš upės vandens. Nuėjęs prie upės mato lydeką, trokštančią ant kranto. Ji prašo tinginio įmesti atgal į vandenį, už tai pildysis visi tinginio norai. Tinginys paspyrė koja lydeką, nes tingėjo imti rankomis. Tuomet pasakė garsiai, kad kibirai patys pasisemtų vandens. Taip ir atsitiko. Paskui jie patys parėjo namo, nereikėjo nešti. Sumąstė ir jis važiuoti į girią. Tuomet įsakė rogėms jį vežti, nors buvo vasara. Bevažiuojantį pamatė karaliaus dukra ir labai juokėsi. Tuomet tinginys pasakė, kad ji turėtų vaiką, kurio tėvas jis pats būtų. Ir gimė karaliaus dukrai sūnus. Kai jam suėjo penkeri, klausia, kas yra jo tėvas, bet niekas nežino. Tuomet vaikas sako, kad reikia ištaisyti kelią raudona gelumbe ir sukviesti visus vyrus – kas josiąs per gelumbę, tas ir esąs tėvas. Niekas nedrįso joti per gelumbę, tik tinginys jojo. Tuomet karalius paskelbė jį žentu ir ištekino dukterį.

TURINYS:
Teksto 1997 m. redakcija Visatekstė

VAIZDO/GARSO DUOMENYS:

SUKŪRIMO APLINKYBĖS:

OBJEKTAS SAUGOMAS:

MOKSLINĖ KLASIFIKACIJA: FOLKLORISTIKA | TAUTOSAKA | SAKYTINĖ TAUTOSAKA | PASAKOJAMOJI TAUTOSAKA | PASAKOS | STEBUKLINĖS PASAKOS

TIPOLOGIJA:    PASAKA: AT 675, Tinginys, [52; 6]

MOKSLINIS KOMENTARAS Tai labai paplitusi pasaka apie tinginį berniuką, kurio norai stebuklingu būdu – žuviai paliepus – išsipildo. Gausiai užrašyta iš latvių (76 var.), estų (37), suomių (143), švedų (60), norvegų (18), danų (21), airių (32), prancūzų (13), vokiečių (10), lenkų (10), rusų (20), ukrainiečių (11), graikų (12). Iš keliolikos tautų užrašyta nuo vieno iki kelių variantų. Iš lietuvių užrašyta 57 variantai. Pirmieji šią pasaką įvedė į literatūrą F. Straparola (XVI a.) ir D. Bazile (XVII a.).

PASTABOS:

SUSIJĘ OBJEKTAI ARUODUOSE:

INTERNETO NUORODOS:

Spausdinti

Atgal