Knygadvarios objektas
Knygadvaris


PAVADINIMAS: BsTB 3 161-79 Pasaka AT 1640 – Apė vieną kareivį, kurs tapo karaliaus žentu

PRIKLAUSO DUOMENŲ RINKINIUI: Jono Basanavičiaus tautosakos biblioteka: 3 tomas

ANOTACIJA: Vienas kareivis nusipirko pieno ir geria. Jį labai apstojo musės. Tad nupylė šaukštą pieno ant stalo. Musės sulėkė, o jis delnu užmušė šimtą. Tuomet pasidarė lentelę, kad delnu šimtą užmuša. Atkeliavo į karaliaus dvarą. Tuo metu karalius kaip tik kariavo su priešais. Pamatęs, kad tas kareivis turi tokį užrašą, išsiuntė jį kariauti, ir visiems liepė daryti taip, kaip tas kareivis darysiąs. Kareivis nebuvo jojęs su arkliu, bijojo, tai pamatęs kryžių puolė jį apsikabinti, nes tikėjosi ant jo išsilaikyti. Bet kryžius suskilo per pusę ir liko kareivio rankose. Ir visi puolė kryžių ar šiaip kokių stulpų ieškoti. Kai priešai pamatė atjojančius su kryžiais, išsigando, kad šventieji puola ir pabėgo. Karalius jį labai tuomet mylėjo ir laikė dvare. Netrukus vėl kilo karas, vėl siunčia tą kareivį. Atjojus į girią kareivis ėmė virti sau valgyti, o atbėgusi lapė pavogė gabalėlį mėsos. Kareivis rėkdamas su degančiu pagaliu puolė ją vytis, ir visi iš paskos taip pat puolė. O už tos girios buvo priešai. Kai jie pamatė rėkiančius ir degančiais pagaliais atbėgančius žmones, išsigando, pagalvojo, kad gyvus sudegins ir pabėgo. Kareivis laimingai grįžo pas karalių ir tapo jo žentu.

TURINYS:
Teksto 1997 m. redakcija Visatekstė

VAIZDO/GARSO DUOMENYS:

SUKŪRIMO APLINKYBĖS:

OBJEKTAS SAUGOMAS:

MOKSLINĖ KLASIFIKACIJA: FOLKLORISTIKA | TAUTOSAKA | SAKYTINĖ TAUTOSAKA | PASAKOJAMOJI TAUTOSAKA | PASAKOS | BUITINĖS PASAKOS

TIPOLOGIJA:    PASAKA: AT 1640, Drąsus siuvėjas, [93; 40]

MOKSLINIS KOMENTARAS AT 1640 pasaka apie „galiūną“, kuris vienu kirčiu kelias muses užmušė ir kuriam toliau dėl to laimingai klojosi. Šis pasakos tipas paplitęs daugelyje kraštų, randamas jau kinų „Tripitakoje“. Užfiksuotas: latvių – 87, estų – 13, suomių – 60, švedų – 23, airių – 277, prancūzų – 19, vokiečių – 40, slovėnų – 11, serbų ir kroatų – 23, rusų – 22, ukrainiečių – 9, baltarusių – 5, graikų – 12, turkų – 44, indų – 25 tautosakoje. Po vieną ar kelis variantus užrašyta dar iš keliolikos tautų bei etninių grupių.

PASTABOS:

SUSIJĘ OBJEKTAI ARUODUOSE:

INTERNETO NUORODOS:

Spausdinti

Atgal