Knygadvarios objektas
Knygadvaris


PAVADINIMAS: BsTB 3 173-83 Pasaka AT 1640 – Kaip vienas daržinykas karalium pastojo

PRIKLAUSO DUOMENŲ RINKINIUI: Jono Basanavičiaus tautosakos biblioteka: 3 tomas

ANOTACIJA: Kartą daržininkas arė ir atsigulė pailsėti. Ant arkliašūdžio pamatęs daug musių, trenkė per jas delnu ir daugybę jų užmušė. Suskaičiavo, kad užmušė 700 musių ir septynias dideles. Pagalvojo, kam jam dirbti darže, jei vienu kartu gali 700 užmušti. Tada paliko žmoną ir vaikus, ant kaktos užsirašė, kad vienu kartu užmuša 700 kareivių ir septynis vyresniuosius ir sėdęs ant kumelaitės išjojo. Prijojęs stulpą ant jo užrašė, kad pro čia praėjo galiūnas, kuris vienu kartu kerta 700 kareivių ir septynis vyresniuosius. Pro tą stulpą jojo du galiūnai karalaičiai. Perskaitę užrašą prisivijo daržininką ir jojo kartu su juo. Atjojo į vieno karaliaus dvarą, ten pasistatė būdą ir guli lauke. Karaliaus atsiųstam tarnui pasakė, kad nori kovoti. Karalius prieš juos pasiuntė šimtą kareivių. Daržininkui paliepus vienas karaliūnų nugalėjo juos visus. Kitą dieną kitas karaliūnas nugalėjo jau du šimtus kareivių. Trečią dieną jau pats daržininkas eina kovoti su karaliaus atsiųstu stipruoliu milžinu. Kad ne taip baisu būtų, užsirišo akis, bet pasiliko plyšelį, kad matytų. Tas milžinas taip pat užsirišo akis, bet taip, kad nieko nematė. Daržininkas jam iš rankų ištraukė kardą ir nukirto galvą. Tada atėmė iš karaliaus pusę žemės ir liko karalium.

TURINYS:
Teksto 1997 m. redakcija Visatekstė

VAIZDO/GARSO DUOMENYS:

SUKŪRIMO APLINKYBĖS:

OBJEKTAS SAUGOMAS:

MOKSLINĖ KLASIFIKACIJA: FOLKLORISTIKA | TAUTOSAKA | SAKYTINĖ TAUTOSAKA | PASAKOJAMOJI TAUTOSAKA | PASAKOS | BUITINĖS PASAKOS

TIPOLOGIJA:    PASAKA: AT 1640, Drąsus siuvėjas, [93; 40]

MOKSLINIS KOMENTARAS Paskelbtas tekstas – iš AT 1640 pasakos apie „galiūną“, kuris vienu kirčiu kelias muses užmušė ir kuriam toliau dėl to laimingai klojosi. Šis pasakos tipas paplitęs daugelyje kraštų, randamas jau kinų „Tripitakoje“. Užfiksuotas: latvių – 87, estų – 13, suomių – 60, švedų – 23, airių – 277, prancūzų – 19, vokiečių – 40, slovėnų – 11, serbų ir kroatų – 23, rusų – 22, ukrainiečių – 9, baltarusių – 5, graikų – 12, turkų – 44, indų – 25 tautosakoje. Po vieną ar kelis variantus užrašyta dar iš keliolikos tautų bei etninių grupių.

PASTABOS:

SUSIJĘ OBJEKTAI ARUODUOSE:

INTERNETO NUORODOS:

Spausdinti

Atgal