Knygadvarios objektas
Knygadvaris


PAVADINIMAS: BsTB 2 100-44 Sakmė – Apė laumes

PRIKLAUSO DUOMENŲ RINKINIUI: Jono Basanavičiaus tautosakos biblioteka: 2 tomas

ANOTACIJA: Laumės turėdavusios geležinius nagus, kuriais žmones užplakdavusios. Iki šiol alksnių krūmuose suaugusias kernas vadina „laumių rykštėmis“. Lietuviai laumių bijodavę. Vieną šeštadienio (subatos) vakarą žmonėms pirtyje išsipėrus, suėjo pertis laumės. Jas paerzinti norėjęs vaikinas nuėjo į priepirtį ir, pirtį prasidaręs, susiperdė. Laumės jį ėmė vytis. Vaikinas šoko per tvorą, nukrito ant akėčių ir pasidūrė. Kartą vaikinas išjojo ganyti ir pamatė ateinant dainuojančias laumes. Išsigandęs raktu apsibrėžė aplink save ratą ir laumės jo negalėjo pasiekti. Viena laumė peržengė ribą ir jaunuolis ją įtraukė į ratą. Pargabentą namo laumę namiškiai įtaisė kamaraitėje girnas sukti. Pamotė podukrai duodavo daug verpti, o jei ji visko nesuverpdavo per dieną, turėdavo dirbti ir naktį. Vieną šeštadienio vakarą podukra verpė iki vienuoliktos valandos. Išgirdusi bildesį, atidarė duris ir pas ją suėjo laumės, tarp kurių viena buvo apsisnarglėjusi. Laumės liepė tą apsisnarglėjusią pabučiuoti. Kai mergina tai padarė, laumės viską greitai suverpė, o pamotę susargdino. Šieną grėbusi našlė pamiršo namo parsinešti kūdikį. Kitą rytą jį rado gražiai šilkuose suvystytą. Apie tai išgirdusi turtinga kaimynė tyčia savo kūdikį laukuose paliko – kitą rytą vaikelį rado laumių nugalabytą.

TURINYS:
Teksto 1995 m. redakcija Visatekstė

VAIZDO/GARSO DUOMENYS:

SUKŪRIMO APLINKYBĖS:

OBJEKTAS SAUGOMAS:

MOKSLINĖ KLASIFIKACIJA: FOLKLORISTIKA | TAUTOSAKA | SAKYTINĖ TAUTOSAKA | PASAKOJAMOJI TAUTOSAKA | SAKMĖS | MITOLOGINĖS SAKMĖS

MOKSLINIS KOMENTARAS Apie laumes, padedančias austi ar verpti, ir atspėtą jų vardą (plg. AT 500) užrašyta 36 variantai. Sakmių apie laumių erzinimą užrašyta 45 variantai. Sakmės apie netyčia užmirštą kūdikį ir laumes labai populiarios Lietuvoje. Jų užrašyta 300 tekstų.

PASTABOS:

SUSIJĘ OBJEKTAI ARUODUOSE:

INTERNETO NUORODOS:
http://www.knygadvaris.lt/?id=74&par=70&lang=lt&Gid=616 Teksto šaltinis

Spausdinti

Atgal