Knygadvarios objektas
Knygadvaris


PAVADINIMAS: BsTB 3 186-88 Pasaka AT 900 – Apė karaliaus sūnų, kurs karalaitę prigavo ir ją vedė

PRIKLAUSO DUOMENŲ RINKINIUI: Jono Basanavičiaus tautosakos biblioteka: 3 tomas

ANOTACIJA: Karaliaus sūnus sugalvojo vesti. Sužinojo, kad vienoj karalystėj yra labai graži karalaitė, tad parašė jai laišką, jog nori ją vesti. Toji karalaitė atrašė, kad jis jai tiek svarbus kaip purvas po kojom. Karalaitis buvo labai gudrus, išmanė sodininkystę. Pasidarė tris obuolius, vieną sidabro, kitą aukso, trečią deimanto ir iškeliavo į karalystę, kur gyveno toji karalaitė. Nuėjęs pasiprašė darbo pas karalių sode. Karalaitė vaikščiodama su tarnaitėmis pamatė, kaip sodininkas žaidžia su savo sidabriniu obuoliu. Karalaitė siuntė tarnaitę, kad nupirktų obuolį, bet sodininkas už obuolį prašė, kad tarnaitė ateitų naktį į jo namus. Tarnaitė nuėjo ir ryte parsinešė obuolį. Kitą dieną sodininkas žaidžia su aukso obuoliu. Ėjo kita tarnaitė ir vėl kaip pirmoji turėjo pasilikti pas sodininką per naktį. Trečią dieną sodininkas jau liepė pačiai karalaitei pernakvoti pas jį už deimanto obuolį. Paskui sodininkas sugalvojo iškeliauti kitur, o karalaitė nenorėjo jo išleisti, kad nepaskelbtų, kaip jos už obuolius jam atsilygino. Pasikvietė jį atsisveikinant gerti arbatos, nuo kurios sodininkas turėjo užmigti, o tada būtų išmestas per langą. Bet sodininkas jai nematant sukeitė puodelius ir užmigo pati karalaitė. Tas tuomet ją į lovą. Atsibudus ryte karalaitė jau nebeturinti kur dingti, eisianti su juo. Karalaitis keliavo savo karalystėn, o karalaitę visaip išbandė: liepė pardavinėti degtinę, puodus, paskui įdarbino virėja. Galų gale prisipažino, kas toks esąs ir iškėlė puikias vestuves.

TURINYS:
Teksto 1997 m. redakcija Visatekstė

VAIZDO/GARSO DUOMENYS:

SUKŪRIMO APLINKYBĖS:

OBJEKTAS SAUGOMAS:

MOKSLINĖ KLASIFIKACIJA: FOLKLORISTIKA | TAUTOSAKA | SAKYTINĖ TAUTOSAKA | PASAKOJAMOJI TAUTOSAKA | PASAKOS | NOVELINĖS PASAKOS

TIPOLOGIJA:    PASAKA: AT 900, Karalius strazdabarzdis, [39; 3]

MOKSLINIS KOMENTARAS Ši novelių pasaka apie išdidžią karalaitę, katalogų duomenimis, gan plačiai žinoma. Daugiau kaip 10 variantų užrašyta iš latvių (81), suomių (15), švedų (33), norvegų (16), danų (27), airių (13), prancūzų (13), vokiečių (29), ukrainiečių (11), turkų (33). Iš lietuvių užrašyta 42 variantai. Tik 3 iš jų kontaminuoti.

PASTABOS:

SUSIJĘ OBJEKTAI ARUODUOSE:

INTERNETO NUORODOS:

Spausdinti

Atgal