Knygadvarios objektas
Knygadvaris


PAVADINIMAS: BsTB 3 191-89 Pasaka AT 921A + 922B – Apė vieną karalių ir grabių kasiką

PRIKLAUSO DUOMENŲ RINKINIUI: Jono Basanavičiaus tautosakos biblioteka: 3 tomas

ANOTACIJA: Kartą karalius apsirengė medžiotoju. Jodamas per girią pamatė žmogų, kuris kasė griovius. Pasisveikinęs karalius paklausė, kiek žmogus uždirba ir kur deda pinigus. Žmogus atsakė, kad dalį pinigų meta į vandenį, antrą dalį sumoka už skolas, trečią dalį paskolina, o iš ketvirtos pats maitinasi su šešiais vaikais. Karalius pradėjo galvoti, kodėl žmogus taip sunkiai dirbdamas dalį pinigų į vandenį išmeta ir kam skolą moka, jei pats skolinasi. Niekaip nesugalvodamas pasakė, kad jei žmogus atsakys jam tą mįslę, gaus tris šimtus dolerių. Gavęs pinigus grioviakasys atsakė, kad už vieną dalį perka druskos, už antrą maitina savo senus tėvus, o už trečią augina savo vaikus, jiems skolina, nes kai bus senas, atsiims skolą. Karalius paprašė, kad kol žmogus jo nepamatys šimtą kartų, niekam nesakytų tos mįslės. Grįžęs namo karalius paskelbė, kad kas įmins mįslę, tam pastatys didžiulį dvarą. Bet nė vienas nesugebėjo įminti. Pas grioviakasį atėjęs jo ponas pasiskundė, kad karalius uždavė tokią mįslę, kad niekas įminti negali. Grioviakasys pasisakė ponui, kad čia jis davė mįslę karaliui ir, gavęs iš pono šešis šimtus dolerių, pasakė jam atsakymą. Nuvažiavęs pas karalių ponas įminė mįslę ir laimėjo lažybas. Karalius liepė grioviakasiui atvykti į rūmus, kur ruošėsi jam nukirsti galvą, kam tas tik kartą karalių matęs išdavė mįslę. Atvykęs grioviakasys išpylė visus savo devynis šimtus dolerių ir pasakė karaliui, kad matė jį jau devynis šimtus kartų, nes ant kiekvieno pinigo karaliaus galva pavaizduota. Karalius pamatė, kad grioviakasys teisus ir apdovanojo jį.

TURINYS:
Teksto 1997 m. redakcija Visatekstė

VAIZDO/GARSO DUOMENYS:

SUKŪRIMO APLINKYBĖS:

OBJEKTAS SAUGOMAS:

MOKSLINĖ KLASIFIKACIJA: FOLKLORISTIKA | TAUTOSAKA | SAKYTINĖ TAUTOSAKA | PASAKOJAMOJI TAUTOSAKA | PASAKOS | NOVELINĖS PASAKOS

TIPOLOGIJA:    PASAKA: AT 921 A, Kaip išleidžiamas uždarbis, [19; 44]

TIPOLOGIJA:    PASAKA: AT 922 B, Karaliaus veidas ant pinigo, [0; 41]

MOKSLINIS KOMENTARAS AT 921A novelinės pasakos apie gudrius atsakymus versijos, AT ir kitų katalogų duomenimis, žinomos: latviams – 28 var., rusams – 19, ukrainiečiams – 8, baltarusiams – 5, čekams – 4, serbams ir kroatams – 3, vengrams – 5, italams – 5, indams – 2, lyviams – 1, vokiečiams. Iš lietuvių užrašyta 64 variantai. Skelbiamas variantas – glausta atmaina: kituose dar plėtojamas siužetas – mįsles spėti turi ir dvariškiai. AT 922 versija apie pažadą nesakyti mįslės įminimo, kol nematys karaliaus šimtą kartų, užrašyta iš italų, čekų, graikų. Iš lietuvių užrašyta 34 variantai.

PASTABOS:

SUSIJĘ OBJEKTAI ARUODUOSE:

INTERNETO NUORODOS:

Spausdinti

Atgal