Knygadvarios objektas
Knygadvaris


PAVADINIMAS: BsTB 4 78-19 Pasaka AT 301B – Apė iš medžio padarytą vaiką ir jo atsitikimus

PRIKLAUSO DUOMENŲ RINKINIUI: Jono Basanavičiaus tautosakos biblioteka: 4 tomas

ANOTACIJA: Vieni bevaikiai ūkininkai augino varniuką, bet bernas per klaidą nukirto jam galvą. Kad berno nenubaustų, senukas (Dievas) atgaivino pliauską ir ūkininkui davė tikrą vaiką. Kai Jonukas užaugo, pasiėmė keturiasdešimties pūdų svorio lazdą ir išėjo į pasaulį. Beeidamas sutiko ąžuolrovį ir geležminkį. Visi beeidami priėjo trobelę, kurioje rado dvylika jaučių. Juos papjovė, iš odos pasidarė diržą. Kai pietų virti likdavo Jono draugai, ateidavo senis, juos sumušdavo ir viską suvalgęs išeidavo. Kai liko Jonas, senis vėl atėjo, vėl paprašė užkeliamas ant krosnies, paprašė valgyti, tada numetęs šaukštą žemėn prašė jį paduoti, bet kai jau norėjo mušti Joną, šis pats jį apdaužė savo lazda ir barzdą įspraudė į kelmą. Senis su visu kelmu paspruko į savo dvarą po žeme, nes buvo pragaro valdovas. Bet Jonas jį surado ir vėl su juo kovojo, kol velnias liepė jam eiti lauk. Diržą, už kurio laikydamasis Jonas nusileido į šį urvą, jo buvę bendrakeleiviai nupjovė, tad Jonui teko prašyti paukščio, kad užneštų jį atgal į viršų.

TURINYS:
Teksto 1998 m. redakcija Visatekstė

VAIZDO/GARSO DUOMENYS:

SUKŪRIMO APLINKYBĖS:

OBJEKTAS SAUGOMAS:

MOKSLINĖ KLASIFIKACIJA: FOLKLORISTIKA | TAUTOSAKA | SAKYTINĖ TAUTOSAKA | PASAKOJAMOJI TAUTOSAKA | PASAKOS | STEBUKLINĖS PASAKOS

TIPOLOGIJA:    PASAKA: AT 301 B, Stipruolis ir jo bendrakeleiviai, [208; 32]

MOKSLINIS KOMENTARAS Ankstyvieji pasakos užrašymai iš XVIII a. pradžios, o atskiri moty¬vai buvo žinomi prieš mūsų erą. AT ir kitų katalogų duomenimis, šios pasakos versijos variantų keletoje tautų užrašyta gana daug. Iš tokių paminėtina: latvių–181 variantas, estų – 50, suomių – 171, prancū¬zų – 86, vengrų – 14, baltarusių – 16, ukrainiečių – 56, rusų – 137 (A ir B versijos kartu), graikų – 16. Iš lietuvių užrašyta 245 variantai. 30 variantų sujungti su kitais tipais, didžioji dauguma – vientisa Šio varianto pradžioje esantis motyvas apie šitokią nepaprastą herojaus kilmę – jis išdrožtas iš medžio – nėra dažnas. Vienur jis iš alksnio, kitur – iš liepos, ąžuolo.

PASTABOS:

SUSIJĘ OBJEKTAI ARUODUOSE:

INTERNETO NUORODOS:

Spausdinti

Atgal