Knygadvarios objektas
Knygadvaris


PAVADINIMAS: BsTB 4 107-39 Pasaka AT 402 – Apė vieną karaliūną ir prakeiktą paną

PRIKLAUSO DUOMENŲ RINKINIUI: Jono Basanavičiaus tautosakos biblioteka: 4 tomas

ANOTACIJA: Karalius sugalvojo visus tris savo sūnus vienu metu apvesdinti. Jis šausiąs, o sūnūs turės joti paskui kulką, o ta, kuri kulką paims, taps jo sūnaus žmona. Pirmasis sūnus parsivežė negražią, raupuotą karalaitę, antrajam taip pat teko karaliaus dukra, tik gražesnė. Trečiojo sūnaus kulką pagavo varlė. Naktį toji varlė virsdavo labai gražia mergina, todėl karalaitis, nenorėdamas su ja skirtis, sudegino varlės odą. Bet mergina dingo. Karalaitis, norėdamas ją susigrąžinti, pasiimdavo laišką, nusikaldavo geležinius batus, krepšį, geležinę bandelę, ir eidavo ieškoti savo nuotakos paeiliui pas tris jos seseris, kol pagaliau nuotaką rado. Toji karalaitė buvo prakeikta dar negimusi, jei jos oda nebūtų sudeginta, ji po sutuoktuvių buvo virtusi mergina visam laikui.

TURINYS:
Teksto 1998 m. redakcija Visatekstė

VAIZDO/GARSO DUOMENYS:

SUKŪRIMO APLINKYBĖS:

OBJEKTAS SAUGOMAS:

MOKSLINĖ KLASIFIKACIJA: FOLKLORISTIKA | TAUTOSAKA | SAKYTINĖ TAUTOSAKA | PASAKOJAMOJI TAUTOSAKA | PASAKOS | STEBUKLINĖS PASAKOS

TIPOLOGIJA:    PASAKA: AT 402, Varlė (pelė) nuotaka, [109; 7]

MOKSLINIS KOMENTARAS Pasaka, kaip varlė (pelė, katė ir kt.) virsta gražia nuotaka, žinoma daugeliui tautų. Iš latvių užrašyta 125 variantai, iš suomių – 103, Suomijos švedų – 10, estų – 16, prancūzų – 31, airių – 38, švedų – 41, danų – 55, vokiečių – 96, italų – 40, čekų – 12, slovėnų – 13, lenkų – 16, rusų – 33, ukrainiečių – 15. Be to, mažiau negu po 10 variantų užrašyta iš baltarusių, serbų ir kroatų, graikų, turkų, rumunų, ispanų, kataloniečių, lyvių ir kt. Iš lietuvių užrašyta 97 variantai. Tik 8 iš jų sujungti su kitais tipais. W. Liungmano teigimu, šis pasakos tipas, labiausiai paplitęs Europoje (vakarinės dalies variantuose veikia katė, šiaurinės – pelė), vis dėlto turi orientališkų bruožų. Jis galėjęs atsirasti helenistiniu ar ankstyvuoju bizantiniu laikotarpiu. Vienas iš ankstyvųjų užrašymų – rinkinyje „Tūkstantis ir viena naktis“, tik čia veikia fėjų karalienė.

PASTABOS:

SUSIJĘ OBJEKTAI ARUODUOSE:

INTERNETO NUORODOS:

Spausdinti

Atgal