Knygadvarios objektas
Knygadvaris


PAVADINIMAS: BsTB 4 139-58 Pasaka AT 361 – Kaip vienas kareivis pas velnią bernavo

PRIKLAUSO DUOMENŲ RINKINIUI: Jono Basanavičiaus tautosakos biblioteka: 4 tomas

ANOTACIJA: Kareivis, baigęs tarnybą, grįžo į savo miestą. Iš to džiaugsmo pragėrė ir visus turėtus pinigus, ir drabužius. Vienmarškinis eidamas sutiko ponaitį, kuris pasiūlė trejus metus pas jį bernauti. Už tai gaus visokių gėrybių, galės daryti, ką nori, bet turės nesikirpti plaukų, nagų, nesiskusti bazdos ir nesiprausti. Kareiviui sutikus, nuvedė į savo dvarą ir paliko ten gyventi. Kartą vienas kasininkas pametė pinigus, tai kareivis nupirko iš jo namą, kad tas turėtų pinigų skolai sumokėti, o kai vagys jį apvogė, pasisiūlė vėl pinigų duoti, jei kasininkas sutiks leisti už jo vieną iš savo trijų dukterų. Tik jauniausia dukra, būdama dėkinga, kad jos tėvą išgelbėjo, sutiko už jo tekėti. Tuo metu kaip tik baigėsi treji tarnystės metai, tad kareivis nusiprausė, apsikirpo, pasipuošė, tada atvažiavo pas savo merginą ir ją vedė. O kitos dvi seserys, pamatę, kokį dailų jaunikaitį atstūmė, naktį pasikorė ir atiteko velniui į žmonas.

TURINYS:
Teksto 1998 m. redakcija Visatekstė

VAIZDO/GARSO DUOMENYS:

SUKŪRIMO APLINKYBĖS:

OBJEKTAS SAUGOMAS:

MOKSLINĖ KLASIFIKACIJA: FOLKLORISTIKA | TAUTOSAKA | SAKYTINĖ TAUTOSAKA | PASAKOJAMOJI TAUTOSAKA | PASAKOS | STEBUKLINĖS PASAKOS

TIPOLOGIJA:    PASAKA: AT 361, Sutartis nesiprausti, [109; 5]

MOKSLINIS KOMENTARAS Ši stebuklų pasaka apie žmogų, pasižadėjusį velniui 3 metus nesikirpti, nesiskųsti, kaip ir nemaža kitų, turi ryškių sakmiškų bruožų. Iš latvių ji užrašyta 106 kartus, iš estų – 25, suomių – 72, Suomijos švedų – 10, danų – 22, vokiečių – 27, čekų – 8, lenkų – 16. Po vieną ar kelis variantus užrašyta iš lyvių, švedų, norvegų, islandų, škotų, airių, ispanų, italų, austrų, vengrų, slovėnų, serbų ir kroatų, rusų, ukrainiečių, baltarusių ir kt. Iš lietuvių turima 113 variantų. Iš jų 109 – vientisi.

PASTABOS:

SUSIJĘ OBJEKTAI ARUODUOSE:

INTERNETO NUORODOS:

Spausdinti

Atgal