Knygadvarios objektas
Knygadvaris


PAVADINIMAS: BsTB 4 188-96 Pasaka AT 511 + (409) – Apė Aleną ir jos močeką raganą

PRIKLAUSO DUOMENŲ RINKINIUI: Jono Basanavičiaus tautosakos biblioteka: 4 tomas

ANOTACIJA: Vienas žmogus su žmona turėjo karvę ir mergaitę. Kai žmona mirė, jis vedė kitą moterį, kuri buvo ragana. Ji taip pat turėjo dukterį, o podukros nekentė. Kartą liepė mergaitei iš spalių suverpti šilko siūlus. Karvė mergaitei liepė kišti spalius jai į ausį, o iš kitos ausies traukti ir vynioti šilko siūlus. Visa tai matė raganos dukra ir papasakojo motinai. Todėl ragana liepė papjauti karvę. Karvė liepė mergaitei, kai jos žarnas darinės, rastus du grūdus pasėti abipus vartų. Alena taip ir padarė. Per naktį iš vieno grūdo išaugo aukso obelis, o iš kito – vyno šulinys. Ir tik Alena galėjo skinti šiuos obuolius ir semti vyną. Kartą atvyko karalaitis ir paprašė, kad paskintų jam obuolių ir pasemtų vyno. Ragana pasiuntė savo dukterį, bet ji negalėjo nieko padaryti. Tada pakvietė Aleną. Jai atėjus, šakos pačios nusileido, o vynas pakilo viršun. Karalius parsivežė mergaitę į savo dvarą ir ją vedė, o obelis ir šulinys atsekė jai iš paskos. Kai po metų susilaukė sūnaus, surengė puotą ir pakvietė Alenos tėvus. Ragana išviliojo podukrą į sodą, pakilo viesulas ir išnešė ją į pelkes, kur velniai ją kankino. Savo dukterį ragana pavertė Alena, tačiau kūdikis reikalavo savo tikrosios motinos pieno, todėl tarnaitė kasdien nešdavo jį į tą pelkę. Alena, pasivertusi lydeka, atplaukdavo ir pamaitindavo savo sūnelį. Tarnaitė apie tai papasakojo karaliui. Jis pasikvietė kunigą ir kartu nuėję į pelkę, ėmė šventintu vandeniu lydeką šlakstyti ir ji vėl atvirto į moterį.

TURINYS:
Teksto 1998 m. redakcija Visatekstė

VAIZDO/GARSO DUOMENYS:

SUKŪRIMO APLINKYBĖS:

OBJEKTAS SAUGOMAS:

MOKSLINĖ KLASIFIKACIJA: FOLKLORISTIKA | TAUTOSAKA | SAKYTINĖ TAUTOSAKA | PASAKOJAMOJI TAUTOSAKA | PASAKOS | STEBUKLINĖS PASAKOS

TIPOLOGIJA:    PASAKA: AT 511, Vienaakė, dviakė, triakė, [138; 76]

TIPOLOGIJA:    PASAKA: AT 409, Motina lūšis, [3; 13]

MOKSLINIS KOMENTARAS Plačiai išgarsėjusi pasaka „Apie vienakę, dviakę ir triakę raganos dukras ir našlaitę“ yra užrašyta 23 šalyse. Nemaža variantų turi latviai (306), estai (10), suomiai (16), švedai (18), airiai (130), prancūzai (21), vokiečiai (16), lenkai (8), rusai (23), ukrainiečiai (13), baltarusiai (28), indai (13). Iš lietuvių užrašyta 213 šio tipo variantų. Iš jų 77 sujungti su kitais. O tipo AT 409 pasakų užrašyta iš: latvių – 34 variantai, estų – 56, lyvių – 2, rusų – 12, ukrainiečių – 2, baltarusių – 4. Tik šio tipo pasakose paprastai esti paversta žvėrimi, o šiame tekste – lydeka. Iš lietuvių užrašyta 17 variantų.

PASTABOS:

SUSIJĘ OBJEKTAI ARUODUOSE:

INTERNETO NUORODOS:

Spausdinti

Atgal