Knygadvarios objektas
Knygadvaris


PAVADINIMAS: BsTB 4 197-99 Pasaka AT 510A – Kaip raganos podukra už pono ištekėjo

PRIKLAUSO DUOMENŲ RINKINIUI: Jono Basanavičiaus tautosakos biblioteka: 4 tomas

ANOTACIJA: Mirus žmonai, ponas vedė kitą moterį, kuri buvo ragana ir podukros nekentė. Pasiuvo jai kailinukus ir vertė kiaules šerti, šluoti. Kartą ragana ją išsiuntė uogų rinkti. Girioje po akmeniu ji rado skylę. Įlindusi pakliuvo į kitą pasaulį ir rado ten dvarą, o tam dvare vežimą su arkliais ir drabužių: vieni švietė kaip žvaigždė, kiti – kaip saulė, o treti – kaip mėnulis. Toliau buvo kitas dvaras ir našlaitė pradėjo jame tarnauti. Kai ponas ruošėsi į bažnyčią, ji atnešė jam rankšluostį, bet jis mergaitę nuvijo. Tada ji apsirengė žvaigždės drabužiais ir nuvažiavo į bažnyčią. Kitą savaitę važiuojant į bažnyčią, mergaitė ponaičiui atnešė knygas, bet jis pasipiktinęs tik davė tomis knygomis jai per veidą. Tada ji apsirengė mėnulio drabužiais ir taip pat ten nuvažiavo. O grįžusi vėl apsivilko savo kailinukus ir dirbo virtuvėje. Trečią savaitę ponaitis vėl susiruošė į bažnyčią, tikėdamasis gražiąją mergaitę pamatyti. Ant bažnyčios slenksčio jis papylė smalos. Mergina, pasipuošusi saulės drabužiais, eidama įmynė į tą smalą ir paliko ten savo batelį. Po to užleido miglą ir niekas nebematė, kur ji dingo. Vėliau ponas pradėjo ieškoti merginos, kuriai tas batelis tinka. Kai uždėjo jį mergaitei su kailinukais, nebegalėjo nuimti ir visi pamatė, kad tai jos batelis. Ponas ją vedė, dvaras iškilo į viršų ir jie ten laimingai gyveno.

TURINYS:
Teksto 1998 m. redakcija Visatekstė

VAIZDO/GARSO DUOMENYS:

SUKŪRIMO APLINKYBĖS:

OBJEKTAS SAUGOMAS:

MOKSLINĖ KLASIFIKACIJA: FOLKLORISTIKA | TAUTOSAKA | SAKYTINĖ TAUTOSAKA | PASAKOJAMOJI TAUTOSAKA | PASAKOS | STEBUKLINĖS PASAKOS

TIPOLOGIJA:    PASAKA: AT 510 A, Pelenė, [68; 28]

MOKSLINIS KOMENTARAS Ši Pelenės pasakos versija labai paplitusi. A versijos variantų nemažai užrašyta iš: latvių – 312, estų – 17, suomių – 141, lapių – 14, švedų – 25, norvegų – 43, flamandų – 13, vokiečių – 47, prancūzų – 37, italų – 27, rumunų – 11, vengrų – 21, čekų – 22, serbų ir kroatų – 21, lenkų – 18, rusų – 19, graikų – 29, turkų – 23. O pavienių ir po keletą variantų užrašyta dar iš poros dešimčių tautų ir etninių grupių. Iš lietuvių A versijos turime 90 variantų.

PASTABOS:

SUSIJĘ OBJEKTAI ARUODUOSE:

INTERNETO NUORODOS:

Spausdinti

Atgal