Knygadvarios objektas
Knygadvaris


PAVADINIMAS: BsTB 4 212-106 Pasaka AT 314 – Apė parduotąjį raganiui vargdienio sūnų

PRIKLAUSO DUOMENŲ RINKINIUI: Jono Basanavičiaus tautosakos biblioteka: 4 tomas

ANOTACIJA: Neturtingas žmogus, turėjęs daug vaikų, vieną sūnų pardavė raganiui. Nusivedęs namo, raganius berniukui liepė arklius prižiūrėti. Po kurio laiko jis su viena kumele pabėgo. Kumelė davė berniukui kepurę ir jo plaukai pasidarė auksiniai. Tada davė šepetį, rankšluostį ir kamuolį. Kai raganius vijosi, metė kamuolį ir iš jo pasidarė didelis kalnas. Raganius išsikasė taką, o kai vėl priartėjo prie bėglių, berniukas išmetė šepetį, kuris pavirto tankia giria. Raganius atsinešė kirvį ir išsikirto taką. Paskutinį kartą bėgliai išmetė rankšluostį, kuris virto mariomis. Raganius puolė jas gerti, bet trūko pilvas ir jis numirė. Tada bėgliai atjojo į vieną karalystę, kur berniukas pradėjo dirbti sodininku. Jauniausiajai karaliaus dukteriai patiko, kaip jis dirbo. Vaikis, jos pagirų beklausydamas, nusiėmė kepurę nuo galvos. Tada karalaitė pamatė, kad jo plaukai auksiniai, ir jį įsimylėjo. Karalius leido jiems kartu gyventi ir davė prastus kambarius. Po kurio laiko karalius pradėjo su kitu karaliumi kariauti. Vaikinas su savo kumele irgi išjojo į karą ir sumušė visus, bet jį patį sužeidė į koją. Žaizdą jam aprišo karaliaus skarele. Grįžęs namo karalius surengė puotą. Tarnas, nuėjęs karaliaus žentą kviesti į pokylį, rado jį sužeistą lovoje gulintį ir pažino karaliaus skarelę. Pasakė apie tai karaliui ir tada jis pripažino savo žentą, padarė jį karaliumi.

TURINYS:
Teksto 1998 m. redakcija Visatekstė

VAIZDO/GARSO DUOMENYS:

SUKŪRIMO APLINKYBĖS:

OBJEKTAS SAUGOMAS:

MOKSLINĖ KLASIFIKACIJA: FOLKLORISTIKA | TAUTOSAKA | SAKYTINĖ TAUTOSAKA | PASAKOJAMOJI TAUTOSAKA | PASAKOS | STEBUKLINĖS PASAKOS

TIPOLOGIJA:    PASAKA: AT 314, Arkliu paverstas jaunuolis, [62, 58]

MOKSLINIS KOMENTARAS Pasaka „Magiškas bėgimas arkliui padedant“, pasakojanti toliau apie herojų – auksaplaukį sodininką, laimintį karaliui kąrą, yra labai papli¬tusi. Tyrinėta A. Aarnės (1930) ir kitų. Ji populiari latvių (84 variantai), estų (40), suomių (115) ir Suomijos švedų (18), norvegų (10), danų (67), airių (21), prancūzų (34), vokiečių (110), italų (11), vengrų (35), lenkų (28), graikų (18), indų (12) tautosakoje. Po keletą variantų ar pavienių tekstų užrašyta iš lyvių, lapių, švedų, baskų, katalonų, olandų, flamandų, čekų, slovėnų, serbų ir kroatų, rusų, ukrainiečių, baltarusių, turkų tau¬tosakoje. Be to, 74 variantai užrašyti Amerikos žemyne, 4 – Afrikoje. Lietuvių tautosakoje žinoma 119 šio tipo variantų, 55 iš jų sujungti su kitais tipais.

PASTABOS:

SUSIJĘ OBJEKTAI ARUODUOSE:

INTERNETO NUORODOS:

Spausdinti

Atgal