Knygadvarios objektas
Knygadvaris


PAVADINIMAS: BsTB 4 220-112 Pasaka AT 332 – Apė Vabalą ir giltinę

PRIKLAUSO DUOMENŲ RINKINIUI: Jono Basanavičiaus tautosakos biblioteka: 4 tomas

ANOTACIJA: Buvo du broliai: vienas turtingas, o kitas vargšas. Neturtingasis brolis susilaukė sūnaus ir kvietė turtuolį pabūti berniuko krikšto tėvu, bet šis nesutiko. Susisielojęs brolis išėjo ir beeidamas sutiko giltinę. Sužinojusi jo bėdą, ji davė jam nesibaigiantį kepaliuką duonos ir nesibaigiantį mėsos gabalą ir liepė dar kartą pakviesti brolį. šį kartą brolis sutiko vaiką krikštyti. Po krikštynų giltinė neturtėliui dar suteikė galią gydyti žmones. Jei ji stovi prie ligonio kojų, vyras gali išgydyti, bet jeigu giltinė prie kojų, – jo vaistai nebepadeda. Kartą susirgo karaliaus sūnus. Norėdamas jį išgelbėti iš giltinės nagų, gydytojas liepė padaryti lovą su viena koja ir paguldė į ją ligonį. Vos tik giltinė atsistodavo šalia jo galvos, lovą pasukdavo. Taip sukinėjo, kol giltinė pavargo aplink lovą vaikščioti. Ji pasitraukė ir tada jau karalaitį išgydė. Karalius atsidėkodamas davė gytojui daug pinigų. Giltinė nepaklusnųjį gydytoją papjovė, bet jo vaikai su gautais pinigais laimingai gyveno.

TURINYS:
Teksto 1998 m. redakcija Visatekstė

VAIZDO/GARSO DUOMENYS:

SUKŪRIMO APLINKYBĖS:

OBJEKTAS SAUGOMAS:

MOKSLINĖ KLASIFIKACIJA: FOLKLORISTIKA | TAUTOSAKA | SAKYTINĖ TAUTOSAKA | PASAKOJAMOJI TAUTOSAKA | PASAKOS | STEBUKLINĖS PASAKOS

TIPOLOGIJA:    PASAKA: AT 332, Mirtis kūma, [71; 70]

MOKSLINIS KOMENTARAS Stebuklų pasaka „Giltinė kūma“ (AT 332), AT ir kitų katalogų duomenimis, gausiai užrašyta iš latvių (150 var.), estų (16), suomių (57), danų (34), airių (186), prancūzų (26), flamandų (11), vokiečių (46), čekų (12), lenkų (25), rusų (15), ukrainiečių (29), baltarusių (16). Pavienių variantų užrašyta dar iš keliolikos tautų. Iš lietuvių turima 140 variantų, iš jų tik 73 vientisi. Pasakos pradžioje veikėjas Vabalas pavadintas Virbalu.

PASTABOS:

SUSIJĘ OBJEKTAI ARUODUOSE:

INTERNETO NUORODOS:

Spausdinti

Atgal