Knygadvarios objektas
Knygadvaris


PAVADINIMAS: BsTB 4 262-131 Pasaka AT 710 – Apė laumę ir jos augintinę

PRIKLAUSO DUOMENŲ RINKINIUI: Jono Basanavičiaus tautosakos biblioteka: 4 tomas

ANOTACIJA: Kai gimdavo vaikas, per naktį žiburio negesindavo – kad laumės vaikų neapkeistų. Tačiau vienas ūkininkas žiburio neuždegė, todėl laumės pavogė jo mergaitę, nusinešė pas save ir augino iki šešiolikos metų. Tada laumė davė mergaitei raktus nuo trijų kambarių ir pasakė, kad ji gali į juos eiti, tik neatidaryti skrynios, kuri stovi trečiame kambaryje. Mergaitė nepaklausė, už tai laumė ją išvijo iš namų į girią. Mergaitė, bijodama, kad jos žvėrys nesudraskytų, įsilipo į medį. Ten ją aptiko karalaičio medžiokliniai šunys. Karalaičiui labai patiko ši graži mergaitė, todėl jis parsivežė ją į dvarą ir vedė. Kai jie susilaukė sūnaus, karalius išvyko į karą, o laumė tuo metu pavogė kūdikį. Taip nutiko dar du kartus. Karalius, netekęs trijų sūnų, nutarė, kad juos jo žmona suėdusi, ir liepė ją sudeginti ant laužo. Kai karalienę pasodino ant laužo ir uždegė ugnį, laumė atnešė pavogtuosius vaikus ir pasodino ant laužo. Ugnis degė, bet jų nelietė. Tarnai visa tai papasakojo karaliui, jis atėjo ir rado savo žmoną bei vaikus tarp žarijų sėdinčius.

TURINYS:
Teksto 1998 m. redakcija Visatekstė

VAIZDO/GARSO DUOMENYS:

SUKŪRIMO APLINKYBĖS:

OBJEKTAS SAUGOMAS:

MOKSLINĖ KLASIFIKACIJA: FOLKLORISTIKA | TAUTOSAKA | SAKYTINĖ TAUTOSAKA | PASAKOJAMOJI TAUTOSAKA | PASAKOS | STEBUKLINĖS PASAKOS

TIPOLOGIJA:    PASAKA: AT 710, Dievo motinos augintinė, [64; 10]

MOKSLINIS KOMENTARAS Pasaka „Uždraustas kambarys“ (AT 710) – labai išplitusi, bet daug kur nelabai gausiai užrašyta. Manoma, kad ji nėra labai senos kilmės. Ją nagrinėjo H. Olssonas (1927), A. Wesselskis (1931). Ji žinoma latvių (41 variantas), estų (4), suomių (5), Suomijos švedų (6), švedų (39), nor¬vegų (9), danų (12), islandų (1), airių (43), prancūzų (4), ispanų (1), fla¬mandų (2), vokiečių (2), austrų (5), italų (5), rumunų (5), vengrų (4), čekų (2), slovėnų (6), serbų ir kroatų (1), lenkų (6), rusų (2), ukrainiečių (10), graikų, turkų, prancūzų kanadiečių (po 8), Vakarų Indijos salyno negrų tautosakoje. Lietuvių tautosakoje žinomi 76 šio tipo variantai, 10 iš jų sujungti su kitais pasakų tipais. Skelbiamas variantas skiriasi nuo ką tik nurodyto tuo, kad čia vietoj Marijos veikia laumė.

PASTABOS:

SUSIJĘ OBJEKTAI ARUODUOSE:

INTERNETO NUORODOS:

Spausdinti

Atgal